Jupiter

Webbův teleskop odhalil zdroj uhlíku na Jupiterově měsíci. Je na ledové Europě oceán plný života?

  • Další úlovek teleskopu Jamese Webba
  • Na Jupiterově ledovém měsíci odhalil zdroj uhlíku

Webbův vesmírný teleskop (JWST) zaznamenal na Jupiterově měsíci Europa oxid uhličitý, který zřejmě pochází z podpovrchového oceánu. Oznámili to vědci z americké Národní agentury pro letectví a vesmír (NASA).


Nepřehlédněte: Historický úspěch NASA: Sonda Solar Probe proletěla erupcí. U Slunce ji bičovaly víry žhavého plazmatu


Europa: Jeden ze čtyř velkých měsíců planety Jupiter

Výzkumníci již nějakou dobu vědí, že pod ledovým pláštěm Europy se nachází oceán, ale až dosud netušili, jestli má správné chemické složení pro život, zda obsahuje uhlík. „Život na Zemi upřednostňuje chemickou rozmanitost – čím větší rozmanitost, tím lepší. Pochopení chemického složení oceánu Europy nám pomůže určit, zda je nepřátelský vůči životu, jak ho známe, nebo zda by pro něj mohl být vhodným místem,“ vysvětluje Geronimo Villanueva z NASA, který je hlavním autorem publikované studie.

Ještě zajímavější je, že se týmu v infračervené oblasti pomocí spektrografu Webbova teleskopu pro blízkou infračervenou oblast (NIRSpec) podařilo zjistit, že atomy uhlíku se na ledový měsíc nedostaly prostřednictvím dopadu meteoritu nebo jiných vnějších zdrojů. „Domníváme se, že uhlík, který byl detekován na povrchu Europy, pochází z oceánu. To není triviální věc. Uhlík je nezbytný prvek,“ říká výzkumnice z Cornellovy univerzity Samantha Trumbo.

JWST zjistil, že oxid uhličitý na Europě, nejmenšího ze čtyř velkých galileovských měsíců Jupiteru, je nejvíce zastoupen v geologicky mladé oblasti zvané Tara Regio. Podle expertů byl povrchový led v oblasti takzvaného „terénního chaosu“ narušen, což naznačuje, že došlo k výměně materiálu mezi ledovým povrchem Europy a podpovrchovým oceánem.

Europa má v průměru 3138 kilometrů, což je jen o něco málo méně než náš Měsíc. Přítomnost vodní páry na tomto tělese byla poprvé objevena v roce 2013, kdy data vědcům na Zemi poslal Hubbleův teleskop. „Předchozí pozorování zjistila, že v oblasti Tara Regio se nachází sůl pocházející z oceánu. Nyní vidíme, že se zde silně koncentruje také oxid uhličitý. Domníváme se, že uhlík má pravděpodobně původ ve vnitřním oceánu,“ dodává Trumbo.

Jupiter, NASA
Zdroj: NASA

Nová zjištění jsou klíčová pro nadcházející mise NASA. V říjnu příštího roku Národní úřad pro letectví a vesmír vypustí do vesmíru sondu Europa Clipper, která se vydá k soustavě Joviánských měsíců, aby provedla podrobný průzkum Europy a zjistila, zda by její podpovrchové oceány mohly hostit život.

Na studiu Europy se v budoucnu budou podílet i různí roboti. Vědci NASA nedávno zkonstruovali stroj podobný hadovi, který má zkoumat a hledat mimozemské formy života ve Sluneční soustavě. Jedná se o samohybného robota EELS, který se skládá z několika stejných segmentů. Tyto segmenty obsahují jak pohonné, tak aktivační mechanismy, stejně jako baterie, které napájí elektroniku a umožňují mezi různými vědeckými přístroji bezproblémovou komunikaci.

Z dostupných informací vyplývá, že robot se umí pohybovat po poušti, skalnatém povrchu, ale problém mu nedělá ani voda nebo led. To, jak je navržen, mu umožní nejen procházet horní ledovou kůrou, ale také se prohrabávat hlouběji pod povrch.

Kde se Webbův teleskop nachází?

Sedmitunové zařízení jménem JWST pozoruje vesmír z tzv. druhého Lagrangeova bodu (L2) 1,5 milionu kilometrů daleko, tj. čtyřikrát dále, než je Měsíc, kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: ESA/NASA, The Space

Total
0
Shares
1 komentář
  1. https://www.fonetech.cz/webbuv-teleskop-odhalil-zdroj-uhliku-na-jupiterove-mesici-je-na-ledove-europe-ocean-plny-zivota/

    “molekuly uhlíku”
    Komentář:
    Jde o uhlík ve formě CO2. Molekuly uhlíku těžko, když tak jde o atomy uhlíku.
    Zdroj:
    https://www.esa.int/Science_Exploration/Space_Science/Webb/Webb_finds_carbon_source_on_surface_of_Jupiter_s_moon_Europa
    Astronomové využívající data z NASA/ESA/CSA James Webb Space Telescope identifikovali oxid uhličitý ve specifické oblasti na ledovém povrchu Europy. Analýza ukazuje, že tento uhlík pravděpodobně pochází z podpovrchového oceánu a nebyl dodán meteority nebo jinými vnějšími zdroji.

Comments are closed.