LightSail , Gamma Solar

Vzdálené hvězdy jsou na dosah a nepotřebujeme ani palivo. Solární plachetnice nás k Marsu dostane za měsíc

  • Lidstvo se chystá kolonizovat Měsíc a Mars
  • NASA pracuje na solární plachetnici

Vědci přemýšlejí, jak člověka dostat co nejrychleji na Mars. Na pouhých 39 dní má zkrátit cestu na rudou planetu nově vyvíjený plazmový pohon. Další řešení představují solární plachty, které byly poprvé demonstrovány ve vesmíru při misi LightSail 2 společnosti Planetary Society, která počítá s tím, že některé vesmírné sondy budou jako pohon využívat tlak záření dopadajícího na velké odrazové plochy připomínající plachty lodí.


Nepřehlédněte: NASA se vydá zkoumat asteroid plný zlata. Skrývá bohatství přesahující světovou ekonomiku


Solární plachtění k Marsu

Podle článku, který byl předložen časopisu Acta Astronautica, podrobné počítačové simulace ukazují, že malé a neuvěřitelně lehké solární plachty vyrobené z aerografitu by mohly lidskou posádku k Marsu dopravit za pouhých 26 dní – srovnejte to dosavadními technologiemi, které mohou astronauty na rudou planetu dostat jen velmi pomalu a s velkým rizikem; odhady počítají se 7 až 9 měsíci.

Cesta do heliopauzy (hranice mezihvězdného prostoru, kde magnetické síly Slunce přestávají působit na objekty) by se solárními plachetnicemi mohla trvat jen 5 let. Pro srovnání, sondám Voyager 1 a Voyager 2 trvalo dosažení stejné hranice 35 a 41 let.

Klíčem k rychlým cestám po sluneční soustavě je jeden kilogram vážící solární plachta z aerografitu – ultralehkého materiálu se čtyřikrát nižší hustotou než většina solárních plachet vyrobených z Mylaru. Hlavní výhradou k novým simulacím je, že zahrnovaly extrémně malou hmotnost užitečného zatížení, což většinou nebude případ velkých meziplanetárních a mezihvězdných cest.

Dlouhý let je pro astronauty rizikový

„Pohon solární plachtou má potenciál pro rychlou dopravu malého užitečného nákladu (pod kilogram) po celé sluneční soustavě,“ vysvětlil začátkem tohoto měsíce astrofyzik z Institutu Maxe Plancka a spoluautor studie René Heller.

„V porovnání s konvenčním pohonem, který dokáže vynést stovky tun nákladu na nízkou oběžnou dráhu Země a velkou část z toho dopravit na Měsíc, Mars a dále, to zní jako směšně málo. Ale klíčovou hodnotou technologie solárních plachet je rychlost.“

Další otázkou, kterou je třeba vyřešit, jsou metody zpomalování potřebné po skutečném dosažení cíle. Ačkoli aerodynamické zachycení – využití atmosféry planety ke snížení rychlosti – je jednou z možných variant, výzkumníci připouštějí, že bude zapotřebí dalšího zkoumání, aby se určil nejlepší a nejefektivnější způsob, jak v zamýšleném cíli kosmické lodi vybavené solární plachtou bezpečně zastavit.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Gama Solar Sail , zdroj: Popular Science, Interesting Engineering

Total
0
Shares
5 komentářů
  1. 1 kg užitečného náklad na hranice sluneční soustavy? A bude tam opravdu užitečný?

  2. “malé a neuvěřitelně lehké solární plachty vyrobené z aerografitu by mohly lidskou posádku k Marsu dopravit za pouhých 26 dní” – No jasně, pokud bude lidská posádka s celým vybavením podpory života vážit pod jeden kilogram, nebo bude plachetnice 10000x větší, a nebudou chtít u Marsu zastavit a vystoupit, tak může, no…

  3. Nadpis “Solární plachetnice nás k Marsu dostane za měsíc” je zas jen podvod pro otevření článku.
    Který astronaut se tam z takové rychlosti nechá zabrzdit bez nákladu jako raketa a palivo jen atmosférou? No asi žádný. Sonda která tam přiletěla pomalu se zabrdila atmosférou, ale jen opatrně o nejvyšší vrstvy atmosféry s eliptickým úletem daleko od Marsu, dlouhá oběžná dráha a pak raketové korekce dráhy a další brzdění až se sonda dostala na nízkou oběžnou dráhu odkud přistála pomocí rakety. Lehké malé vozítko.
    Takže zatím nikdo neví o tom že by nás jako lidi mohla solární plachetnice dostat na Mars.
    Zatím je známá možnost jen pro malé lehké sondy, které proletí kolem a uletí do vesmíru.
    Prosím autora článku aby nás nepodváděl a psal pravdu a nic než pravdu a aby nadpisy byli výstižný.
    Třeba “Blízké hvězdy jsou na dosah pro malé lehké sondy pomocí solárních plachetnic a k Marsu je dostanou za měsíc.”
    Pro vzdálené hvězdy to fakt není.

  4. otazkou pak je jak tam budete brzdit pokud se budete chtit dostat na mars, v opacnem pripade prosvistite dal do vesmiru, dalsi problem je, ze cim jste dal od slunce tim mene slunecniho vetru chytate do “plachet”

Comments are closed.