Asteroid, psyche 16

NASA se vydá zkoumat asteroid plný zlata. Skrývá bohatství přesahující světovou ekonomiku

  • NASA chystá sondu Psyche
  • Brzy ji vyšle ke kovové planetce

Asteroid 16 Psyche obíhající kolem Slunce mezi Marsem a Jupiterem bude mít v příštích letech společníka ze Země. Vědci z NASA totiž připravují start sondy, která ho bude zkoumat. Obří těleso, nejspíš jádro zaniklé planety, podle všeho skrývá takové množství kovů, hlavně železa, niklu a zlata, že jejich cena převyšuje hodnotu světové ekonomiky.


Nepřehlédněte: iPhone 15 Pro Max RECENZE: Titanový fešák boduje výbavou. Je to nejlepší telefon na světě


Vzácný asteroid jménem 16 Psyche

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se chystá zahájit misi, při které chce prozkoumat záhadný kovový asteroid 16 Psyche. Vědci se domnívají, že kdysi mohl být planetou velkou jako Mars.

16 Psyche leží v asteroidovém pásu mezi oběžnými drahami Marsu a Jupiteru. Planetku, objevil 17. března 1852 italský astronom Annibale de Gasparis v Neapoli. Název dostala po řecké nymfě Psýché.

Podle serveru Live Science jde o 11. nejmohutnější známý asteroid v naší sluneční soustavě, jenže ty větší se většinou skládají z ledu a kamení. Tento balvan však obsahuje takové množství kovů, hlavně železa, niklu a zlata, že jejich cena převyšuje hodnotu světové ekonomiky. Podle různých zdrojů jde o částku přesahující deset tisíc biliard dolarů.

Meziplanetární sondu Psyche má 12. října z kosmodromu na floridském mysu Canaveral vyslat do vesmíru nosná raketa Falcon Heavy společnosti SpaceX podnikatele a miliardáře Elona Muska. Startovní okno potrvá až do 25. října. Pokud se mise neuskuteční, např. kvůli nevyhovujícímu počasí, NASA požádá o výjimku.

Cena planetky převyšuje hodnotu světové ekonomiky

Raketa Falcon Heavy zatím odstartovala celkem sedmkrát, naposledy 26. července letošního roku. Ačkoli zatím nenesla náklad NASA, má za sebou několik úspěšných misí v oblasti národní bezpečnosti USA.

Ke svému cíli, ležícímu mezi Marsem a Jupiterem, se družice dostane v roce 2029. Z oběžné dráhy asteroidu bude měřit jeho magnetické pole, pořizovat snímky a analyzovat neutrony a gama paprsky. Vědci doufají, že pokud bude mise úspěšná, snad lépe pochopí, jak vznikla naše sluneční soustava.

Kromě toho, že lidstvo poprvé zblízka uvidí, jak vypadá kovový asteroid, poskytne mise výzkumníkům NASA také možnost vyzkoušet nové komunikační a pohonné systémy.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Big Think, Metro, LiveScience, The Space

Total
0
Shares
6 komentářů
  1. A kdo si chce přečíst podrobnosti, stačí prohrabat knihovnu a najít klasickou verneovku Honba za meteorem.
    A pokud se najde nový Zefyrin Xirdal, bude tenhle meteor brzy na zemi.

  2. NASA tímto jistě chce přispět k možnému mezinárodnímu oddlužení USA, které je rovněž astronomické…

  3. Já bych to spíš poslal na Mars, ono než přijdou na to, jak s tím pohnout správným směrem, bude na Marsu základna… Navíc pokud to spadne tam, je to “v pohodě”.

  4. Snad abych šel prodat prstýnek po babičce když potom klesne cena zlata abych neprodělal.

  5. Titulek dává plané naděje. Někdo se jistě boháčem stane, ale všichni na Zemi to rozhodně nebudou. Je tu totiž problém: V raném novověku po objevení Ameriky, kdy z ní Španělé začali dovážet na starý kontinent ve velkém zlato, došlo k první velké inflaci – ceny zlata znatelně poklesly – bylo ho najednou moc a nebylo tedy tolik vzácné. Takže, co by to asi znamenalo, kdyby se podařilo ten meteorit (zlato z něj) dopravit na Zem?

Comments are closed.