Galaxie, Mléčná dráha

Výpočty vědce NASA zmátly. Podle všeho jsme uzavřeni v obrovské bublině z temné hmoty

 • Výzkumníci americké NASA studují tvar Mléčné dráhy
 • V nové studii říkají, že nás obklopuje halo temné hmoty

Nová studie naznačuje, že velká bublina z temné hmoty, která obklopuje a prostupuje naší domovskou galaxií Mléčná dráha – drasticky ovlivňuje její tvar.


Nepřehlédněte: Úžasná fotka odvrácené strany Měsíce. NASA přelstila tmu a rozzářila kráter, který nespatřil denní světlo po miliardy let


Žijeme v bublině z temné hmoty?

Z článku, jehož výsledky odborníci zveřejnili v časopise Nature Astronomy, vyplývá, že je naše galaxie obklopena halo z temné hmoty, které není dokonale rovnoměrné a proto na Mléčnou dráhu působí nepravidelnou silou.

Není to nic, co by nás mělo znepokojovat nebo budit ze spaní, ale studium tohoto záhadného objektu by vědcům mohlo poskytnout nové informace o vývoji Mléčné dráhy, který roky pomalu skládají dohromady, kousek po kousku.

„Výsledky poskytují důkazy o tom, že naše galaxie je zasazena do nakloněné bubliny z temné hmoty. Vychýlení halo a disku v sobě skrývá vodítka k historii vzniku Mléčné dráhy a představuje další krok v dynamickém modelování galaktického potenciálu,“ uvádí zpráva.

Přesné studium tvaru naší galaxie je jednou z největších výzev, protože se nacházíme přímo v jejím nitru – je to jako kdybychom měřili velikost moře, zatímco v něm plaveme; tedy velmi složitý úkol. I když astronomové už nějakou dobu tušili, že disk Mléčné dráhy není zcela rovný, neměli dostatek dat, aby mohli říct, proč tomu tak je nebo co jeho tvar způsobilo.

Teprve až sonda Gaia Evropské kosmické agentury (ESA), která s vysokou přesností mapuje polohu a rychlost pohybu hvězd v Mléčné dráze, umožnila astronomům podrobně zmapovat tvar naší galaxie.

Mléčná dráha
Zdroj: dragonuppl / Pixabay

Zapotřebí jsou další pozorování

Když se vědci podívali do dat, nalezli důkazy o temné bublině. Není však jasné, co přesně ji mohlo způsobit. Hlavním vysvětlením je interakce (srážka), ať už minulá, nebo stále probíhající, s jinou galaxií.

Simulace ukazují, že halo temné hmoty je vůči galaktickému disku vychýleno zhruba o 25 stupňů, přitom ke srážce s jinou galaxií mohlo dojít teprve nedávno, před 7 miliardami let.

Podle astronoma Charlieho Conroye a astrofyzika Larse Henquista však žádné z dosud navrhovaných vysvětlení nenabízí jednoznačné důkazy o tom, proč bublina temné hmoty Mléčnou dráhu obklopuje nebo odkud se vzala.

Zdroj náhledové fotografie: Center for Astrophysics / Harvard & Smithsonian), zdroj: Science Alert, Nature Astronomy

Total
0
Shares
17 komentářů
  1. Viz Vesmir. gajdostin. com. Zkuste se podívat

 1. Veškerá hmota je prakticky jen “konzerva” energie, a vývoj hmoty spěje k čím dál víc díky “evoluci, přizpůsobování se prostředí” k hmotě zatím nejvyšší (?mozek?) se přikláním k názoru, že je energie řízená (proč, kým???).

   1. Domnívám se že hmota je energie zamrzlá v našem čase která kondenzuje z temné hmoty která není vidět protože je kousek mimo náš čas podobně jako střed černé díry(oko hurikánu). A předešlé informace v energii(hmotě) určují přírodní zákony.

  1. Když si představím 4 rozměrnou naší galaxie strukturu v roli vnějšího pozorovatele uvidíte strom jehož kořeny, kmen a větve tvoří temná hmota a listí a květy či plody jsou baryonová hmota tedy většina není vidět a teprve v závěru díky gravitačnímu(časovému) působení tvoří věnec ze kterého kondenzuje díky informacím baryonová část naší galaxie. Z tohoto myšlenkového experimentu vyplývá že je vše obráceně než to co vnímáme protože sedíme s baryony ve stejném vagóně.

 2. DRTIVÁ VĚTŠINA TĚCHTO UDÁLOSTÍ SE DĚJE TAK STRAŠNĚ DALEKO, ŽE NENÍ MOŽNÉ DOKÁZAT, ŽE TO TAK NENÍ.

  1. Drtivá většina lidí si včas všimne, že má zapnutý Caps Lock.

 3. Nakonec z toho všeho vyplyne, že jsme idioti a žereme seno

 4. Zdravím – od doby co u nás vládne zrůdná a všelhavá pĚTIKOLKA, jsme všichni uprostřed temný bubliny …a světla v dohledu nelze dohledat!

   1. Dnes ráno mi velmi potěšil komentář Vadima Petrova na FB (s nímž rezonuji),doporučuji nakouknout – jinak přeji všem fajn den …a co nejméně fialových tónů…jmč

 5. Domnívám se že naše galaxie včetně temné hmoty je jen malou viditelnou částí energie která dosáhla rychlosti téměř světla vůči vnějšímu pozorovateli(mimo náš vesmír) a které se díky této rychlosti téměř zastavil čas, temná hmota je energie která se blíží našemu času ale která ještě díky jinému času zatím není vidět, podobně jako Schwardshildův poloměr uvnitř černé díry.

 6. Já teda těmhle věcem moc nerozumím, ale tolik si pamatuju, že stáří vesmíru je asi 13 miliard let.
  Takže napsat větu: “ke srážce s jinou galaxií mohlo dojít teprve nedávno, před 7 miliardami let.” mohl napsat asi akorát nějakej pomatenec nebo trubka.

 7. “ke srážce s jinou galaxií mohlo dojít teprve nedávno, před 7 miliardami let.” to není nedávno ani z pohledu historie vesmíru.

Comments are closed.