Modré oči, člověk

Všichni modroocí lidé jsou potomky jednoho člověka. Na Zemi žil před tisíci lety

  • Vědci rozluštili záhadu modrých očí
  • Za vše může jeden jediný člověk

Podle výzkumu, o kterém píše server Phys.org, mají všichni modroocí lidé jednoho společného předka, který žil před 6 000 až 10 000 lety. Tým expertů z Kodaňské univerzity zjistil, že za vše může vzácná genetická mutace.


Nepřehlédněte: Sen lidstva o neomezeném zdroji energie se rozplývá. Nejmodernější umělé Slunce se potýká s problémy


Modroocí lidé

Máte modré oči? Má váš partner také modré oči? Pokud je odpověď na obě tyto otázky kladná, pak existuje velká šance, že vy i on jste potomky jednoho člověka. 

Barvu očí určují odchylky v lidských genech, přičemž odstín přímo souvisí s množstvím melaninu v přední vrstvě duhovky. „Původně jsme všichni měli hnědé oči,“ říká Hans Eiberg z Kodaňské univerzity. „Ale genetická mutace postihující gen OCA2 v našich chromozomech vedla k vytvoření přepínače, který doslova vypnul schopnost vytvářet hnědé oči.“ 

Modré oči, člověk
Zdroj: Matthew Ball / Unsplash

Za vše může jediný člověk

Kdy se tato mutace začala šířit? Pravděpodobně, když se pralidé přesouvali z Afriky do dnešní Evropy. To by také vysvětlovalo, proč modré oči mají pouze lidé s evropským původem.

OCA2 určuje množství hnědého pigmentu, které oko obsahuje, a pokud je tedy zablokován, oči zůstávají světlé, bledé – modré. Zajímavější je však možná skutečnost, že modré oči nejsou ve skutečnosti vůbec modré. Modré oči žádný modrý pigment neobsahují. Svou barvu získávají podobně jako voda nebo obloha. Rozptýlí světlo a pak se více modrého světla odráží zpět ven.

Vědci o fenoménu modrých očí hovoří od roku 2008, kdy jeden výzkumný tým příčinu této mutace poprvé vypátral. Ve studii se experti tehdy zabývali i variacemi dalších méně obvyklých barev očí, jako je zelená. Již tenkrát ale výzkum potvrdil, že všichni modroocí lidé mají jednoho společného předka.

Zdroj náhledové fotografie: Amanda Dalbjörn / Unsplash, zdroj: Phys.org, Business Insider

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..