Teleskop Jamese Webba

Vesmírný teleskop Jamese Webba svlékl do naha fascinující galaxii Cartwheel

  • Webbův dalekohled pořídil fantastický snímek galaxie Cartwheel
  • Před zraky vědců NASA se schovávala za závojem prachu

Největší a nejvýkonnější teleskop na světě, James Webb, znovu zaostřil a výsledkem je fotografie, která vyvolává úžas nejen u odborníků. Dalekohled nakoukl za závoj prachu a pořídil snímek vzácné galaxie zvané Cartwheel.


Nepřehlédněte: Anonymous jsou jedním z nejnebezpečnějších nástrojů v rukou svobodného světa, stěžují si Rusové


Supermoderní James Webb

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil nový snímek z vesmírného dalekohledu Jamese Webba (JWST), který je zaparkovaný z pozice vzdálené 1,5 milionu kilometrů od Země, odkud pozoruje vesmír. Podle vědců se galaxie Cartwheel, jejíž snímek vyvolal veliký rozruch, nachází 500 milionů světelných let od Země v souhvězdí Sochaře.

NASA se domnívá, že se původně jednalo o spirální galaxii, podobnou naší Mléčné dráze, ale po kolizi s jinou galaxií změnila tvar i svou strukturu. Cartwheel od té doby vypadá jako kolo od vozu (odtud ostatně pochází i její název).

Na fotografii je zřetelně vidět jeden zářivý vnitřní kruh a druhý vnější, který je větší a barevný a tvoří se v něm velké množství hvězd. Galaxii pozoroval před lety již Hubbleův teleskop, infračervené záběry Webbova daleklohledu ale odhalily nové detaily.

Dechberoucí fotku pořídila kamera pro blízkou infračervenou oblast elektromagnetického spektra (NIRCam) a nástroj pro střední infračervenou oblast (MIRI).

Dalekohled za miliardy

Na teleskopu Jamese Webba, který citlivostí až stokrát předčí populární Hubbleův teleskop, pracoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), Evropská vesmírná agentura (ESA) a Kanadská vesmírná agentura (CSA).

Dalekohled vynesla do vesmíru loni 25. prosince raketa Ariane 5 z kosmodromu ve Francouzské Guyaně. Jde o přístroj, který vědcům dovolil zkoumat historii kosmu v nejzazších hlubinách času a prostoru a pátrat po známkách života mimo naši Sluneční soustavu.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Science Alert

Total
0
Shares