Galaxie Cartwheel

Vesmírem letí rádiový kruh větší než Mléčná dráha, objevila NASA. Vědci netuší, co ho způsobilo

  • Podivné ORC jsou gigantické prstence rádiových vln
  • Dosud jich bylo pozorováno pouze pět a vědci nemají ponětí, jak vznikly

Astronomové odhalili nové podrobnosti o nejpodivnějších objektech ve vesmíru, které jsou dost zvláštní na to, aby se jim říkalo „rádiové kruhy“. Za posledních několik desítek let bylo nalezeno pouze pět těchto ORC. Vědci odhadují, že jsou staré miliardu let a mají průměr až milion světelných let.


Nepřehlédněte: Takto vypadá pouze 1 z 10 000 galaxií. Vědci stále netuší, jak Hoagův objekt vznikl


Zvláštní rádiový kruh ORC1

Všechny objevené objekty jsou mimořádně zvláštní – nacházejí se ve vysokých galaktických šířkách a v určité vzdálenosti od galaktické roviny, v níž se ve tvaru disku nachází většina hmoty galaxie. Jejich průměr je přibližně jedna arcminuta, což představuje při pozorování ze Země zhruba tři procenta velikosti Měsíce.

Všechny jsou také pozorovatelné jenom v rádiových vlnových délkách. V rentgenových, optických a infračervených vlnových délkách jsou zcela neviditelné, uvádí vědci.

Podle radioastronoma Bärbela Koribalského se objekt ORC J2103-6200 (nebo také ORC 1) podobá Fabergého vejci nebo mýdlové bublině. Jeho vnější kruh měří v průměru více než milion světelných let, což je desetinásobek průměru Mléčné dráhy.

Astronomka Anna Kapinska identifikovala ORC 1 poprvé před třemi lety. Zpočátku se domnívala, že má problém s kalibrací teleskopu. „Víme, že jsou tyto objekty skutečné, ale nevíme, jak vznikly. Zjistili jsme, že je lze pozorovat pouze v rádiovém spektru a že tři z pěti mají jádro, které odpovídá viditelné galaxii,“ říká. Na co se ve skutečnosti díváme? To nikdo s jistotou neví.

Záhada trvá dál

Nová studie nabízí tři možná vysvětlení. Pohrává si s myšlenkou, že jde o pozůstatky neuvěřitelně mohutné exploze v centrech galaxií. O příčině této exploze, kterou může být splynutí dvou supermasivních černých děr, se ale můžeme pouze dohadovat. Druhou hypotézou je rázová vlna ze vzniku milionů hvězd a třetí jsou silné proudy, které v galaxiích vystřelují vysoce energetické částice.

Zatím víme jen to, že ORC jsou prstence slabých emisí, které obklopují galaxii s velmi aktivní černou dírou ve svém středu, ale astronomové nedokážou vysvětlit, proč jsou tak vzácné.

Z dosavadních studií vyplývá, že tyto pozoruhodné objekty vznikly asi před miliardou let, ale to, že jich bylo zatím objeveno pouze pět, potvrzuje, že jsme na všechny záhady vesmíru ještě zdaleka nepřišli.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem NASA, zdroj: News Science & Nature

Total
0
Shares