Hoagův objekt

Takto vypadá pouze 1 z 10 000 galaxií. Vědci stále netuší, jak Hoagův objekt vznikl

  • Souhvězdí Hada ukrývá velmi neobvyklou galaxii ve tvaru prstence
  • Astronomové se dodnes nemohou shodnout, jak tento podivný objekt vznikl

Pokud se pozorně podíváte na souhvězdí Hada na severní obloze, můžete si všimnout velké podivnosti. Nachází se tam tzv. Hoagův objekt, který od roku 1950, kdy ho Arthur Hoag objevil, astronomy stále mate.


Nepřehlédněte: Nabíjíte svůj telefon přes noc pomocí rychlé nabíječky? Nedělejte to, ničí to baterii, varují experti


Co to je a jak vznikl Hoagův objekt?

Pozoruhodný objekt je ojedinělá prstencová galaxie o průměru 100 000 světelných let (o něco větší než Mléčná dráha) vzdálená od Země asi 600 milionů světelných let.

Na nedávném snímku z Hubbleova teleskopu, který analyzoval proslulý geofyzik Benoit Blanc, tvoří oslnivý prstenec miliard modrých hvězd dokonalý kruh kolem mnohem menší a hustší koule načervenalých a nažloutlých hvězd. A z černého prostoru mezi oběma hvězdnými kruhy ještě vystupuje další prstencová galaxie.

Dřívější studie odhalily, že prstenec Hoagova objektu má vnitřní průměr asi 75 tisíc světelných let a vnější průměr asi 120 tisíc světelných let. Odborníci odhadují, že celá galaxie má hmotnost asi 700 miliard Sluncí.

Otázkou je, jak něco takového mohlo někdy vzniknout. Prvotní hypotéza, že jde o případ galaktické srážky s mnohem menším hvězdným ostrovem, který se s velkou diskovou galaxií střetnul prakticky podél zorné přímky, naráží na nevysvětlitelné rozpory v detailních sledováních.

Hoagův objekt
Zdroj: NASA

Nejkrásnější záhada

Prstencové galaxie tvoří méně než 0,1 % všech známých galaxií, takže jejich analýza je extrémně náročná. Sám Hoag tvrdil, že unikátní vývoj prstence v galaxii je optickým klamem způsobeným gravitačním čočkováním (efekt, který nastává, když objekty s extrémně vysokou hmotností ohýbají a zvětšují světlo).

Tuto domněnku však později vyvrátily studie využívající moderní teleskopy. Záhada prstencové galaxie tak trvá už 73 let.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: News Science & Nature

Total
0
Shares