Věřili byste tomu? Japonci vyšlou do vesmíru první satelit vyrobený ze dřeva

  • Japonci vyvíjejí dřevěný satelit
  • Ve vesmíru se bude vznášet už příští rok

Japonsko plánuje v roce 2024 vypustit do vesmíru první satelit vyrobený ze dřeva. Jeho velkou výhodou bude zejména to, že až doslouží, tak shoří v atmosféře, aniž by se z něj uvolnily škodlivé látky, nebo jeho části dopadly na zem.


Nepřehlédněte: Digitální sken Titanicu odhalil ohromující objev: Vědci našli náhrdelník se zubem pravěkého Megalodona


Funkční dřevěný satelit

Jak jsme již informovali, vesmírné haraburdí se stává problémem, protože do atmosféry je vypouštěno čím dál víc satelitů, které postupně dosluhují. Podle odhadů již nyní krouží kolem planety více než 100 bilionů nesledovaných objektů, což představuje velký problém.

Japonci chtějí jít trochu jinou cestou a do vesmíru vypustí první dřevěný satelit. Výsledky nedávného testu, při kterém byly různé druhy dřeva vystaveny vakuu poblíž Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), zveřejnil tým vědců z univerzity sídlící v japonském Kjóto.

Výzkum prokázal schopnost dřeva odolávat obrovským teplotním výkyvům a potvrdil, že v podmínkách blízkých vakuu se jeho vlastnosti zhoršují jen nepatrně.

V poslední fázi testu byly tři různé vzorky dřeva vystaveny intenzivnímu kosmickému záření a slunečním částicím, které budou satelit bombardovat na oběžné dráze. Přestože byly vzorky ponechány mimo ISS po dobu 290 dní, nevykazovaly žádný rozklad ani různé deformace, jako praskání, odlupování a ani poškození povrchu.

Dřevo ve vesmíru prokázalo svou odolnost

„Schopnost dřeva odolávat simulovaným podmínkám na nízké oběžné dráze Země, neboli LEO, nás ohromila,“ řekl Koji Murata. „Chceme zjistit, zda dokážeme přesně odhadnout účinky drsného prostředí LEO na organické materiály,“ dodal. 

Japonská společnost LignoSat pro stavbu satelitu pravděpodobně využije dřevo ze stromu hoonoki, který má šedou kůru a velké opadavé listy a plodí dlouhé, jasně růžové plody pokryté měkkými ostny.

První dřevěná družice se na oběžnou dráhu dostane v příštím roce díky partnerství japonské vesmírné agentury (JAXA) a amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Zdroj náhledové fotografie: PIRO4D / Unsplash, zdroj: Metro, Independent, Space

Total
0
Shares