Země, satelity

Na oběžné dráze Země krouží 100 bilionů kousků odpadu. Šlápněte na brzdu, než bude pozdě, vyzývají vědci

  • Na oběžné dráze se nachází obrovské množství odpadu
  • Vědci vyzývají k jednání vlád a uzavření závazné smlouvy

Podle článku zveřejněného v časopise Science vědci vyzvali k uzavření právně závazné smlouvy, která by zajistila, že oběžná dráha Země nebude nevratně ovlivněna budoucím rozvojem globálního kosmického průmyslu.


Nepřehlédněte: Vědecký průlom? Na svět přišli první potomci, kteří mají dva otce a žádnou matku


Smlouva by hodně pomohla, říkají experti

Očekává se, že počet družic na oběžné dráze se do roku 2030 zvýší ze současných 9 000 na více než 60 000. Podle odhadů již nyní krouží kolem planety více než 100 bilionů nesledovaných objektů, což představuje velký problém.

Imogen Napperová z Plymouthské univerzity ve Velké Británii uvedla: „Může se jednat o cokoli – od objektů velikosti sněhové vločky až po větší úlomky.“ Vědkyně vysvětlila, že kvůli malým rozměrům těchto kousků je velmi obtížné je vystopovat. „Čím větší počet úlomků vzniká, tím větší je pravděpodobnost, že jich vznikne ještě více,“ dodala.

Země, satelity
Zdroj: ESA

Více než 60 000 družic

Vědci naléhají, že se světové vlády musí co nejdříve dohodnout na tom, jak nejlépe řídit oběžnou dráhu Země, aby se předešlo chybám, kterých jsme se dopustili v případě světových oceánů, kde lidská činnost způsobila škody na mořských druzích, přičemž téměř deseti procent z nich hrozí vyhynutí.

Minulý týden dosáhlo více než 190 zemí dohody o ochraně mořského života v rámci Smlouvy OSN o volném moři – po téměř dvou desetiletích vyjednávání.

Vzhledem k tomu, že se očekává, že počet družic na oběžné dráze vzroste na více než 60 000 do roku 2030, je podle vědců třeba uzavřít podobnou dohodu na ochranu nízké oběžné dráhy Země.

Kolize jsou v současné době vzácné, ale s tím, jak se na oběžnou dráhu dostává více družic, je zapotřebí stále většího úsilí, aby se nehodám zabránilo. Že na nízké oběžné dráze panuje rušný provoz dokazuje naše nedávná zpráva, ve které jsme informovali, že satelity ruší pozorování vesmíru pomocí Hubbleova teleskopu.

Zdroj náhledové fotografie: ESA, zdroj: Metro, Interesting Engineering

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Vědci, banda idiotů. Kdo tam ten bordel nadělal? Místo úklidu naší krásný planety plánují přiblblý vědci cestu na Mars.

Comments are closed.