Titanic, Titanik

Digitální sken Titanicu odhalil ohromující objev: Vědci našli náhrdelník se zubem pravěkého Megalodona

  • Vědci nasnímali 3D model Titanicu
  • Získali dosud nejdetailnější snímky

Digitální sken vraku, který leží v hloubce 3 800 metrů pod mořen, byl vytvořen byl pomocí nejmodernějších technologií a hlubinného mapování. Tým společnosti Magellan ho nyní znovu překontroloval a objevil na něm něco neuvěřitelného – náhrdelník se zubem prehistorického druhu žraloka.


Nepřehlédněte: Objevily se další záhadné záběry telefonu z roku 1938: Tentokrát v Česku!


Unikátní 3D model Titanicu

Při důkladném zkoumání 3D skenu vraku nejslavnějšího zaoceánského parníku všech dob byl objeven zlatý náhrdelník se zubem prehistorického žraloka známého jako megalodon, který žil před více než 23 miliony let. Tento predátor byl rychlejší než kterýkoli dnes žijící druh žraloka a dost velký na to, aby na pár kousnutí sežral kosatku.

Podle ředitele společnosti Magellan Richarda Parkinsona si mnoho lidí neuvědomuje, že Titanic dopadl na dno rozdělený na dvě části, které od sebe odděluje pole trosek o rozloze tří kilometrů čtverečních. „Odborníci toto pole zmapovali tak podrobně, že před námi vyvstaly neuvěřitelné detaily,“ vysvětlil Parkinson.

Skenování Titanicu provedly v létě 2022 společnosti Magellan a Atlantic Productions. Zatímco první se zabývá 3D hlubinným mapováním, druhá o celém projektu natočila dokumentární film.

Ponorky, dálkově ovládané týmem na palubě specializované lodi, strávily více než 200 hodin průzkumem vraku v celé jeho délce a šířce. Výzkumníci pořídili více než 700 000 snímků ze všech úhlů a poté vytvořili přesnou 3D rekonstrukci Titanicu s neuvěřitelnými detaily.

Parník měl být nepotopitelný

Titanic byl postaven v letech 1909 až 1912 belfastskými loděnicemi Harland and Wolff. Byla to největší loď své doby. Na svou první plavbu ze Southamptonu do New Yorku vyplula 10. dubna 1912.

Na cestě k plánované plavbě přes Atlantik měl parník dvě krátké zastávky, jednu ve francouzském přístavu Cherbourg a druhou v irském přístavu Cork. Asi za pět dní narazil krátce před půlnocí na ledovec, který v lodi vytvořil šest úzkých otvorů. Při katastrofě zahynulo asi 1 500 lidí. Více než 700 přežilo.

Zdroj náhledové fotografie: OceanGate Expeditions. zdroj: CNN, Atlantic productions / Magellan/ BBC, Newsweek

Total
0
Shares