Titanic, Titanik

Takhle Titanic ještě nikdo nikdy neviděl. Unikátní 3D model vraku odhalil lidstvu nejmenší detaily

  • Vědci nasnímali 3D model Titanicu
  • Získali dosud nejdetailnější snímky

Ukazuje se, že Titanic, nejslavnější parník všech dob, nepřestává lidi fascinovat ani po 111 letech. Společnost Magellan právě zveřejnila digitální sken vraku, který leží v hloubce 3 800 metrů pod mořem. Vytvořen byl pomocí nejmodernějších technologií a hlubinného mapování.


Nepřehlédněte: Umělá inteligence sáhne v Česku na pozice milionů lidí. Panika není na místě, uklidňuje expert


Unikátní 3D model Titanicu

Experti doufají, že 3D model vnese nové světlo na to, co se s parníkem v roce 1912 skutečně stalo. „Stále existují otázky, zásadní otázky, které je třeba zodpovědět,“ řekl pro stanici BBC analytik Parks Stephenson. Dodal, že sken by mohl být jedním z prvních velkých kroků k tomu, aby se příběh Titanicu posunul směrem k výzkumu založenému na důkazech, nikoli na domněnkách a spekulacích.

Na mořském dně odpočívají dvě rozlomené části vraku. Příď a záď jsou od sebe vzdálené 800 metrů a dno okolo nich je poseté troskami. Díky novému 3D modelu si i obyčejný smrtelník může vše prohlédnout do nejmenších detailů – a ten pohled stojí rozhodně za to.

Skenování provedly v létě 2022 společnosti Magellan a Atlantic Productions. Zatímco první se zabývá hlubinným mapováním, druhá o celém projektu natočila dokumentární film.

Ponorky, dálkově ovládané týmem na palubě specializované lodi, strávily více než 200 hodin průzkumem vraku v celé jeho délce a šířce. Výzkumníci pořídili více než 700 000 snímků ze všech úhlů a poté vytvořili přesnou 3D rekonstrukci Titanicu.

Přední část trupu, i když je pokrytá rzí, je i 100 let po potopení lodi okamžitě rozpoznatelná. To, co zbylo ze zadní části, která se zabořila do mořského dna, je spíše změť kovu. V troskách kolem vraku lze snadno rozpoznat sošky nebo osobní věci cestujících, včetně neotevřených lahví šampaňského a desítek párů bot.

„Opravdu nerozumíme charakteru srážky s ledovcem. Dokonce ani nevíme, zda do něj narazil podél pravého boku, jak je ukázáno ve všech filmech – mohl se o ledovec zarazit,“ poznamenal Stephenson. Nový 3D model by podle něj mohl odhalit, jak loď narazila na mořské dno. Oceán si však na vraku vybírá svou daň, rozežírají ho bakterie a jeho části se rozpadají. Odborníci si uvědomují, že čas na úplné pochopení námořní katastrofy se krátí.

Parník měl být nepotopitelný

Titanic byl postaven v letech 1909 až 1912 belfastskými loděnicemi Harland and Wolff. Byla to největší loď své doby. Na svou první plavbu ze Southamptonu do New Yorku vyplula 10. dubna 1912. Na cestě k plánované plavbě přes Atlantik měl parník dvě krátké zastávky, jednu ve francouzském přístavu Cherbourg a druhou v irském přístavu Cork. Asi za pět dní narazil krátce před půlnocí na ledovec, který v lodi vytvořil šest úzkých otvorů. Při katastrofě zahynulo asi 1 500 lidí. Více než 700 přežilo.

Zdroj náhledové fotografie: OceanGate Expeditions, zdroj: Atlantic productions / Magellan / BBC

Total
0
Shares