Země

Vědecký průlom? Meteoroidy mohly na Zemi dopravit základní stavební kámen života

  • Klíčová molekula pro život mohla vzniknout v hlubokém vesmíru
  • Na Zemi ji dopravily meteroidy, domnívají se vědci

Podle nového výzkumu zveřejněného v časopise Nature Astronomy se sloučeniny dusíku, včetně amonných solí, mohly dostat na Zemi prostřednictvím malých meteoroidů z vnější sluneční soustavy, shromáždit se v místě zrodu Země a stát se součástí konečné podoby naší planety.


Nepřehlédněte: Slunce se blíží svému maximu. Zemi čekají geomagnetické bouře, které mohou ochromit světový internet, varují vědci


Může důležitá látka vznikat na asteroidech?

V článku autoři popisují, jak ze vzorků z asteroidu Ryugu, které v roce 2020 odebrala sonda Hajabusa 2, zjistili, že povrch planetky je posetý nitridem železa neboli Fe4N. „Dospěli jsme k názoru, že drobné meteroidy obsahující sloučeniny čpavku se srazily s Ryugu,“ říká vedoucí studie Toru Matsumoto.

„Nitrid železa na povrchu asteroidu byl nalezen spolu s magnetitem, který se skládá z oxidu železnato-železitého (Fe3O4). Na magnetitu tak vzniká látka, která snadno reaguje s amoniakem za vzniku nitridu železa,“ uvádí článek v časopise Nature Astronomy.

Japonští vědci se domnívají, že meteoroidy obsahující podobné sloučeniny přispěly k vytvoření dusíku na Zemi a dopravily tyto sloučeniny do oblasti, kde se naše planeta v počátcích formovala. Pro vysvětlení: Meteoroidy jsou drobné vesmírné kameny. Meteory se nazývají, když propadají zemskou atmosférou a poté, co dopadnou na zemský povrch, se jim říká meteority.

Asteroid
Zdroj: Bing Image Creator (AI)

„Náš nejnovější výzkum naznačuje možnost, že do blízkosti Země bylo dopraveno větší množství dusíkatých sloučenin, než se dosud předpokládalo, a ty posloužily jako stavební kameny pro vznik života na naší planetě,“ doplňuje docent na Nottingham Trent University Daniel Brown.

Budoucí analýza poměru 14N/15N omezí původ dusíku, protože poměr izotopů se ve sluneční soustavě liší. Pokud je na dráze Ryugu přítomen prach bohatý na dusík, mohlo k dopadům meteroidů dojít v oblasti blízké Zemi, protože doba pobytu regolitu povrchových a podpovrchových materiálů na Ryugu je v souladu s časovou škálou vynoření po migraci z hlavního pásu planetek na jeho současnou dráhu blízkou naší domovské planetě.

Zdroj náhledové fotografie: ColiN00B / Pixabay, zdroj: Newsweek

Total
0
Shares