Slunce

Slunce se blíží svému maximu. Zemi čekají geomagnetické bouře, které mohou ochromit světový internet, varují vědci

  • Zemi budou příští rok bombardovat intenzivní sluneční bouře
  • Mohou vyvolat silné poruchy v geomagnetickém poli Země

Blížící se vrchol cyklu aktivity Slunce pravděpodobně nastane mnohem dříve, než se dříve předpokládalo. Podle nové analýzy, kterou provedli indičtí astrofyzici, se dostaví již v lednu příštího roku. Dříve se vědci NASA domnívali, že sluneční aktivita dosáhne maxima až v červenci 2025.


Nepřehlédněte: Japonci zapnuli umělé Slunce, které je žhavější než skutečné. Je lidstvo blíže neomezenému zdroje energie?


Aktivita Slunce narůstá

Intenzita sluneční aktivity dosahuje vrcholu každých jedenáct let, což se projevuje prudkými výkyvy a vede ke slunečním geomagnetickým bouřím a výronům koronální hmoty (CME). Podle nových zjištění mohou být nacházející geomagnetické bouře natolik silné, že na několik týdnů naruší internetové připojení na Zemi a způsobí další problémy.

„Během slunečního cyklu se magnetické pole Slunce často mění a severní a jižní pól si vyměňují místa. Slunce prochází svým maximem, během kterého se na jeho povrchu objevují tmavé skvrny. Tehdy jich má nejvíce,“ uvádí vědci z Centra pro vesmírné vědy v Indii.

Tyto jevy astronomové sledují s velkými obavami, protože mohou způsobovat geomagnetické bouře a představují tak nebezpečí pro lidské technologie, jako jsou energetické sítě, satelity, navigace či letecká doprava.

To, že se nyní Slunce skutečně velmi rychle blíží svému maximu, potvrzuje nový snímek ze sondy Solar Dynamics Observatory (SDO), která v uplynulých hodinách vyfotila, jak se směrem k Zemi natočila gigantický sluneční skvrna. Vědci odhadují, že se táhne v délce téměř 800 000 kilometrů.

Carringtonova událost

K nejsilnější zaznamenané geomagnetické bouři došlo před 164 lety. V září 1859 Slunce směrem k naší planetě vyvrhlo oblak elektrizovaného plynu, který způsobil, že po celé planetě začaly jiskřit telegrafní linky a ve společnosti nakrátko zavládl chaos.

Carringtonova událost je dodnes považována za nejintenzivnější sluneční bouři v historii. A byly to právě rozsáhlé tmavé oblasti velikosti planety s nahromaděnou magnetickou energií zvané sluneční skvrny, které s předstihem napovídaly, že lidstvo čeká něco velmi nepříjemného.

Zdroj náhledové fotografie: ipicgr / Pixabay, zdroj: Wionews, Daily Mail

Total
0
Shares