UFO

Překonáme Fermiho paradox? Mimozemšťané mohou být vysoce inteligentní, ale neschopní kontaktu, říká vědec

  • Vědec přichází s překvapivým zjištěním
  • Zjistil, proč lidstvo ještě nikdo nekontaktoval

Tématem (ne)existence mimozemských civilizací se zabývají nejen fanoušci sci-fi, ale i mnozí renomovaní vědci. Jeden z nich, Elio Quiroga, si myslí, že přišel na to, proč nás ještě nekontaktovali.


Nepřehlédněte: Temu v Česku přitahuje podvodníky. Lidi lákají na falešné odměny a slevy, varují experti


Dostaneme někdy zprávu od mimozemšťanů?

Pokud jste ještě neslyšeli o Fermiho paradoxu, tak ten zní asi takto: Vzhledem k rozlehlosti vesmíru a septilionům hvězd, jak je možné, že nevidíme žádné známky existence mimozemských civilizací a proč se nám ještě nikdo neozval?

Od doby, kdy si tuto otázku v roce 1950 položil Enrico Fermi, se objevila celá řada teorií, od neškodných až po naprosto děsivé. V jedné nedávné studii se např. hovořilo o tom, že důvodem, proč jsme zatím nikde ve vesmíru nenašli jiné vyspělé civilizace, je to, že neumí rozdělat oheň.

Vědci z Imperial College London se domnívají, že na exoplanetách s nízkým obsahem kyslíku není možné vytvářet hoření – důležitý milník ve vývoji pozemských technologií. Jednoduše řečeno, bez ohně by lidstvo nebylo tam, kde je dnes.

Elio Quiroga, profesor na Universidad del Atlántico Medio ve Španělsku, ve svém novém článku popisuje několik dalších scénářů, v nichž by mimozemské druhy mohly být inteligentní, ale neschopné opustit svou planetu nebo komunikovat s ostatními.

Vědec se zabývá tím, že planety, které mimozemšťané obývají, jsou možná jednoduše příliš velké, což jim znemožňuje překonat gravitaci a cestovat do vesmíru. Abychom mohli uniknout naší vlastní planetě, musíme se pohybovat rychlostí přibližně 11 kilometrů za sekundu nebo 40 270 kilometrů za hodinu. To je naše úniková rychlost. Potřebujeme tedy obrovské množství paliva, abychom mohli Zemi vůbec opustit.

Fermiho paradox

„Civilizace, která nemůže opustit svou planetu, nemá satelitní komunikaci a nekouká na nás svou verzí Webbova teleskopu. Stejně jako my zakládáme své předpoklady při hledání života jinde na vlastních zkušenostech, inteligentní druhy na těchto planetách mohou považovat cestování vesmírem, dokonce i suborbitální, za možná nepředstavitelné,“ tvrdí Quiroga.

Vědec se ve studii zabývá i vodními světy. „Na těchto planetách by vytvoření elektrického zařízení umožňujícího komunikaci na velké vzdálenosti mohlo být téměř nemožné, pokud by tito mimozemšťané vůbec cítili potřebu tuto technologii vyvinout,“ popisuje v článku.

„V podmořském světě napuštěném tekutinou, jako je voda nebo kapalný metan, kde jsou zvukové signály slyšitelné na vzdálenost stovek kilometrů, by mohla být komunikace mezi jednotlivci možná bez potřeby komunikačních zařízení. Telekomunikační technologie by se na takovém světě nemusela nikdy objevit, přestože by mohl být domovem plně rozvinuté civilizace.“

Zdroj náhledové fotografie: Pawel86 / Pixabay, zdroj: IFLScience

Total
0
Shares
7 komentářů
  1. Hahaha!!! Taky nabídnu paradox. Někdy mám dojem, že si vědci z lidí dělají šprťouchlata, aby obhájili granty. Pokud by ve vesmíru existoval život a vyvíjel se podobnou rychlostí, jako ten náš, tak než by k nám dorazil první důkaz jeho existence, lidstvo už nebude existovat. To, co vidí dalekohledy, je světlo staré stovky tisíc až miliardy let. V době, kdy světelný nebo jiný signál vyletěl z místa, na Zemi byly možná třetihory nebo dinosauři. Tohle světlo dnes zpracováváme. Není to ty vole v reálném čase!!! A než do těch míst doletí signál ze Země, tak i kdyby odpověděli, než přijde odpověď …

  2. Vědci se pletou! Jako v historii mnohokrát. Ovšem jedinou reálnou pravdivou skutečnosti je setkání s B, ABRAMA Syrie. 2500 přd. nl.
    Vesmír na nebi i na zemi. A řekl a stalo se!
    Dnes realitou 5784::::2024
    1+….
    S.

  3. Konečná rychlost světla je příčinou, že ve vesmíru platí kauzalita a lokálnost. Tedy – byť je vesmír obrovský (nikdo neumí říci jak a kde má nějaký “konec”), vliv na nás má jen omezený prostor vesmíru, ve kterém jsme tak nějak “na dosah”. No a tento prostor je vlastně “maličký”, kde opravdu nemusí existovat zelení mužíčci a sexi mimozemšťanky.

  4. Třeba nás nekontaktovali protože se nás bojí. Máme sklady plné atomových bomb a neustále se pereme. Co kdybychom vystřelili i na ně? Já být mimozemšťan, tak od Země co nejrychleji uteču.

  5. Já jsem zastáncem teorie, že jsme ve skutečnosti ve vesmíru úplně sami, jelikož pokaždé, když by někde nám podobný život vznikl, tak se na časové ose miliard let prostě míjíme svými jednotlivými zániky a navíc ke každému takovému předčasnému konci zřejmě dochází pokaždé kvůli nějakému incidentu ze strany přírody nebo samotného “lidstva”.

  6. Jak vůbec může nějakého vědce napadnout, že v podmořském světě, kde jsou zvuky slyšitelné na stovky kilometrů, by mohla komunikace mezi jednotlivci eliminovat potřebu komunikačních zařízení? Za prvé by tito živočichové museli být schopni vydat dostatečně intenzivní zvuk, aby se přenesl na stovky kilometrů. A na druhém konci existovat dostatečně citlivý orgán, který by jej dekódoval. Pokud by existovala větší populace takových živočichů na úrovni, kdy by mohli mít zájem o jiné civilizace, jejich komunikační dovednosti by musely být dostatečně komplexní. Takže musíte vyslat komplikovaný akustický signál o síle menšího zemětřesení a navíc se navzájem nerušit s ostatními příslušníky druhu. Jinak by vznikl chaos, jako by všechny rozhlasové stanice vysílaly na jediné frekvenci. Stavět teorii na nepotřebě komunikačních zařízení díky rychlosti šíření zvuku ve vodě asi není dobrý nápad.

Comments are closed.