Obchod Temu

Temu v Česku přitahuje podvodníky. Lidi lákají na falešné odměny a slevy, varují experti

  • Jen málokdo si nemohl všimnout obrovské popularity, které nabyl prodejce Temu
  • Pokud i vy na e-shopu Temu nakupujete, měli byste se mít na pozoru

Internetový obchod Temu získává rychle na oblibě, a to i mezi českými uživateli. Oficiální aplikace dokonce patří na Google Play i v obchodě App Store mezi nejstahovanější. Popularitu levného prodejce se ovšem snaží zneužít i řada podvodníků, kteří vytváří nejrůznější falešné kódy, slevy a odměny.


Nepřehlédněte: Na telefonech s Androidem se šíří zavirovaná SMS. Krade hesla k bankovnictví


Temu: nakupuj jako miliardář

„Cílem podobných podvodů jsou především krádeže přihlašovacích údajů. V posledních týdnech jsme zaznamenali desítky a stovky těchto podvodů. Za poslední tři měsíce bylo zaregistrováno více než 800 nových domén s názvem Temu, za poslední dva týdny jsme viděli také stovky napodobenin dalšího oblíbeného obchodu Shein,“ říká Petr Kadrmas z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Podvodné e-maily lákají mimo jiné na informaci, že příjemce je výhercem nějaké atraktivní ceny. E-mail údajně pochází od „Temu rewards“, ale ve skutečnosti je odeslán z e-mailové adresy onmicrosoft.com.

V těle e-mailu je prázdný obrázek s odkazem, který přesměruje uživatel na stránku vytvořenou pro krádeže přihlašovacích údajů. „Jedná se o poměrně přímočarý phishing, který chce upoutat pozornost tím, že uživatel něco vyhrál,“ upozorňuje Kadrmas.

Zneužití známé značky, jako je Temu, má usnadnit oklamání oběti. V podobných zprávách je obvykle také spousta falešné naléhavosti, aby se uživatel dostal pod tlak, musel rychle jednat a nepřemýšlel. I když podobné triky mohou vypadat jednoduše, řada lidí se může i tak nachytat.

Malware na Androidu
Zdroj: geralt / Pixabay

Žaloba proti Temu

O Temu se nedávno hovořilo také v souvislosti s četnými studiemi, podle kterých je oficiální mobilní aplikace ideální nástroj pro hackery. Dle serveru Scripps News dokonce je v chystání hromadná žaloba proti provozovateli Temu, čínské firmě PDD Holdings, která provozuje i další oblíbený e-shop Pinduoduo.

Žaloba tvrdí, že odborníci, kteří aplikaci prověřovali, zjistili, že je „úmyslně vybavena kompletním arzenálem nástrojů k exfiltraci prakticky všech soukromých dat v zařízení uživatele a k provedení téměř jakékoli škodlivé akce na základě příkazu ze vzdáleného serveru“.

Aplikace se tím pádem stává ideální nástrojem pro hackery, protože bez svolení uživatelů doluje jejich data a nejen to. Temu má údajně přístup i k soukromým zprávám v telefonu, biometrickým údajům nebo polohovým službám.

Zdroj náhledové fotografie: Temu, zdroj: Check Point

Total
0
Shares