Obchod Temu

Český fenomén Temu: Aplikace lidi šmíruje na každém kroku. V telefonu se chová jako virus

  • Aplikace Temu způsobuje obecné ohrožení uživatelských dat
  • Dle některých odborníků se v telefonech chová jako malware

Jen málokdo si nemohl všimnout obrovské popularity, které nabyla aplikace Temu čínského internetového obchodu se vším možným. Pokud i vy na e-shopu Temu nakupujete, měli byste se mít na pozoru. Četné studie totiž uvádí, že je to nástroj pro hackery a šmírovací věcička čínské propagandy.


Nepřehlédněte: Hackeři z Anonymous zničili ruský SkyNet. V Petrohradě už několik dní nefunguje internet


Temu: nakupuj jako miliardář

Temu se zarylo českým (a nejen těm) uživatelům do paměti hlavně svými extrémně nízkými cenami. Sloganem „Nakupuj jako miliardář“ láká zákazníky prakticky ze všech sociálních skupin. Přitom některé zdroje uvádí, že Temu na každé objednávce prodělává zhruba 30 dolarů (v přepočtu asi 700 korun).

Jak je to možné? Odpovědí je několik, žádná z nich se vám však nebude líbit. Aplikace prý porušuje soukromí uživatelů, protože tajně shromažďuje jejich údaje. Co se s těmito daty děje, není jasné, objevují se však informace o tom, že je dál přeprodává a tím pokrývá náklady na svůj provoz.

Malware na Androidu
Zdroj: geralt / Pixabay

Žaloba proti Temu

Dle serveru Scripps News dokonce je v chystání hromadná žaloba proti provozovateli Temu, čínské firmě PDD Holdings, která provozuje i další oblíbený e-shop Pinduoduo.

Žaloba tvrdí, že odborníci, kteří aplikaci prověřovali, zjistili, že je „úmyslně vybavena kompletním arzenálem nástrojů k exfiltraci prakticky všech soukromých dat v zařízení uživatele a k provedení téměř jakékoli škodlivé akce na základě příkazu ze vzdáleného serveru“.

Aplikace se tím pádem stává ideální nástrojem pro hackery, protože bez svolení uživatelů doluje jejich data a nejen to. Temu má údajně přístup i k soukromým zprávám v telefonu, biometrickým údajům nebo polohovým službám.

Nainstalovaná aplikace Temu se podle některých odborníků, jako je například Michael McPherson ze společnosti Reliaquest, chová jako malware – podniká kroky za vašimi zády a neštítí se prakticky ničeho.

Zdroj náhledové fotografie: Temu, zdroj: Scripps News, ABC

Total
0
Shares
8 komentářů
  1. Konkurence, nízké ceny, doprava zdarma a do 10 dní. To je na zakázku, placený boj proti zodpovědné firmě. Na temu 5 objednávek, a všechny bez problémů.

      1. Šmírujou všechny aplikace,jenže tady jde o prachy,tak už je to špatný a navíc Čína, nedemokratický režim,tak je potřeba Temu zakázat aby se mohli dál okrádat lidi,jak je tu zvykem.🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬

  2. Odkud bere pan Hrubý informace, že se jedná o firmu, která sbírá informace o zákaznících.Dle mého názoru se jedná o placenou akci na podporu firem, které nesnesou nízké ceny,tak pomlouvají firmu,kterou zákazníci potřebují.
    Když jsou obchodní firmy, které mají zboží dražší,tak je pro ně Temu výborná konkurence a jen tak dál.Pan Hrubý hájí zájmy firem, které jen zbytečně zdražují zboží.Hrubý, pište raději o nepřizpůsobivých příjemcích lstátní podpory, které nepracují a berou je sociální dávky.

Comments are closed.