Kdy lidstvo obdrží první zprávu od mimozemšťanů?

Vědci zjistili, proč nás nikdy nekontaktovali mimozemšťané. Je to prý kvůli našemu Slunci

  • Američtí vědci přišli s překvapivým zjištěním
  • Zjistili, proč lidstvo ještě nikdo nekontaktoval

Příznivci Drakeovy rovnice možná konečně našli vysvětlení, proč lidstvo není v kontaktu s žádnou mimozemskou civilizací. Nová studie publikovaná americkými vědci uvádí, že mimozemšťané při snaze o vytvoření vnitrogalaktické základny pravděpodobně hledají určité typy hvězd a naše Slunce jejich kritérium jednoduše nesplňuje. Upozornil na to server Interesting Engineering.


Nepřehlédněte: NASA spustila vyšetřování fenoménu UFO. Chce zjistit, zda Zemi navštěvují mimozemšťané


Dojde někdy ke kontaktu?

V roce 1950 Enrico Fermi a Michael Hart upozornili na obrovskou mezeru v aplikaci Drakeovy rovnice, tedy odhadu počtu civilizací v naší galaxii. Zatímco rovnice naznačuje vysokou matematickou pravděpodobnost existence vyspělých mimozemských civilizací, Fermi a Hart si kladli otázku, proč nás dosud žádná nekontaktovala. A začalo se tomu říkat Fermiho paradox.

O několik let později Hart publikoval podrobný článek, v němž paradox dále analyzoval a napsal, že civilizace mohou rychle expandovat po galaxii vysláním lodí k nejbližším sto hvězdám a tento proces později zopakovat, což umožní expanzi po celé galaxii v relativně krátkém čase.

Podle jeho výpočtů by se naše galaxie dala procestovat za pouhých 650 000 let a vyspělá civilizace by tak kontakt s lidstvem již dávno navázala. Protože k ničemu podobnému nedošlo, dospěl Hart k závěru, že žádné mimozemské civilizace neexistují, a proto mise jako SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence) nemají vůbec žádný smysl. Americký astrofyzik také uvedl, že pokud někdy dojde k pokusu o kolonizaci naší sluneční soustavy, pak to budou naši potomci.


Nepřehlédněte: Sbohem, Arecibo! Obří radioteleskop, který pátral po mimozemšťanech, už nikdo nepotřebuje


Slunce zanikne příliš brzy

V článku, který nedávno publikoval časopis Astrophysical Journal, autoři Jacob Haqq-Misra a Thomas Fauchez nicméně poukazují na nedostatky ve Fermiho paradoxu. Uvádějí, že vzhledem k tomu, že všechny hvězdy v naší galaxii nejsou stejné, dává smysl, aby mimozemšťané byli vybíraví v tom, kam by chtěli letět.

Slunce
Zdroj: NASA

Pátrají po nás?

Jiná studie z roku 2021 zase naznačila, že dlouhověké civilizace by si raději pro průzkum vybraly systémy trpasličích hvězd K a M s nízkou hmotností, aby v galaxii maximalizovaly svou životnost.  Jak hvězdy typu K, tak trpaslíci typu M jsou ve srovnání se žlutými trpaslíky, jako je naše Slunce, hvězdy s dlouhou životností. I když to pro lidi nemusí mít velký význam, autoři naznačují, že mimozemské civilizace schopné kolonizovat galaxie by to při svém rozhodování určitě vzaly v úvahu.

Expanze do naší sluneční soustavy by pro mimozemšťany znamenala vynaložení obrovského množství zdrojů a vesmírní „žokejové“ by určitě neinvestovali všechny své zdroje, aby letěli do míst, kde je hvězda, která zanikne tak brzy, i když to v lidském chápání času může trvat několik milionů let, píší vědci.

Podle odhadů by vyspělé civilizaci mohlo trvat asi dvě miliardy let, než by nás kontaktovala. A přestože se tak dosud nestalo, nemůžeme vyloučit, že se o to v naší galaxii právě teď někdo nepokouší, dodali s nadějí.

Zdroj náhledové fotografie: Stephen Leonardi / Unsplash, zdroj: IE

Total
0
Shares
6 komentářů
  1. Tak ohledně Slunce a jeho zániku jsou tu dost podivné údaje, že prý Slunce zanikne příliš brzy. . Tak to sotva, než se přemění vodík na helium a začne následná přeměna helia na další prvek v pořadí, až nakonec se Slunce změní v rudého veleobra, tak uplyne přes asi 5 miliard let přípdně i více ž 7 miliard let To není ani náhodou příliš brzy, to je více, než třetina až polovina odhadovaného stáří námi pozorovaného vesmíru.

  2. Všechny jsme v Boží moci a jenom on nám vládne. Ale podle mého pozorování jak se o tuto zemí staráme nebude se nám chtít tu setrvat za chvíli vůbec. A to mám chudáka syna 26 let. Ten mi to nikdy neodpustí tento ráj na zemí.

  3. Ten clanek psali lide,kteri si mysli,ze vsichni potencionalni mimozemstane premysli a uvazuji,jako my.Zadni vedci nejsou schopni pochopit,ze je vse pro takove bytosti jiak,nikdo s nasim mozkem nemuze pochopit vse .Na to je nase inteligence i tech nejinteligentnejsich jedincu proti civilizaci starsi treba o nekolik milionu let,nez my uplne primitivni a diaji se na nas jako na primitini bytosti.Taky si tak pociname,vse co delame delame spatne.Huntuje planetu jen kvuli nasemu odpornemu zivotnimu stylu.Valcime a zborime si vse co pracne vybudujeme uz od pocatku lidskeho pusobeni.Pak to zase pracne a narocne stavime znovu.To co clovek dela nedava vubec zadnou logiku.Jsme neuveritelne bytosti.V zapornem slova smyslu.

    1. Je to tak… vědci jsou tak chytří ale ta logika nějak pokulhává. Samozřejmě, že nějaký mimozemšťan který je schopný mezihvězdného cestování a hledá jinou civilizaci bude vědět, že ta civilizace asi nebude existovat u nějaké čerstvé hvězdy, ale bude hledat u takové, které jsou v pozdějším stádiu.

  4. Mimozemštani /pokud existují/ nás nebudou nikdy kontaktovat,protože s jejich dokonalou technikou vidí atomové výbuchy,všechny války i ostatní zvěrstva,které prováději lidé své matce zemi.Jsme pro ně primitivní tvorové,kteří si nezaslouží,aby nás kontaktovali.

  5. Zrovna tady čtu, že u Pluta byl pozorován objekt(UFO) o velikosti 3 200 x 800 km. Co když měří ufóni na výšku kilometr, nebo pět kilometrů. Byli bychom i se Zemí pod jejich rozlišovací schopnosti.

Comments are closed.