Hurikán

Vědci vyslali do oka ničivého hurikánu Fiona robotickou plachetnici. Záběry se nepodobají ničemu, co jste kdy viděli

  • Solarní plachetnice natočila jedinečné záběry
  • Doplavala do středu ničivé bouře

Jak to vypadá v oku hurikánu a proč někdy bouře během dne nečekaně nabere na síle? To vědce dlouhodobě velmi zajímá. A protože v Národním úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) vědí, jak důležité je získávat informace přímo z bouří, obrátili se na společnost Saildrone. Ta vyrábí plovoucí drony, které následně vysílá do cesty bouří.


Nepřehlédněte: Robot pro rozvoj jídla se řítil přes policejní zátaras, jen aby včas doručil svačinu. Ochránci zákona nevěřili vlastním očím


Odvážný dron Saildrone

Americká agentura a společnost Saildrone již dříve vyslaly do Atlantiku a Mexického zálivu flotilu autonomních dronů plných senzorů, které sbírají data během hurikánové sezóny.

Plachetnicový robot s označením SD 1078 před několika dny pořídil dechberoucí záběry z nitra hurikánu Fiona, který udeřil v Portoriku, následně se prohnal Dominikánskou republikou a ostrovy Turks a Caicos, aby plnou silou zasáhl východní pobřeží Kanady.

Neuvěřitelné video ukazuje, jak dron, vybavený speciální hurikánovou plachtou, která si poradí s extrémními podmínkami, bojuje s mohutnými vlnami a větrem o rychlosti přes 100 km/h, aby shromáždil důležitá vědecká data.

„Saildrone opět prokazuje svou schopnost poskytovat kritická data o oceánech v těch nejextrémnějších povětrnostních podmínkách. Hurikán Fiona zesílil z tropické bouře na hurikán těsně předtím, než zasáhl Portoriko, a způsobil značné škody a ztráty na životech,“ uvedl v prohlášení Richard Jenkins, zakladatel a generální ředitel společnosti Saildrone.

Saildrone
Zdroj: se souhlasem Saildrone

Uvnitř hurikánu Fiona

SD 1078 je jednou ze sedmi plachetnic, které během letošní hurikánové sezóny operují v oceánech a nepřetržitě sbírají data. Vědci doufají, že získané informace mohou výrazně zlepšit předpovědi, a tím snížit ztráty na lidských životech.

Uvnitř bouře pluje robotická plachetnice průměrnou rychlostí přes 14 kilometrů za hodinu. V jednu chvíli však dosáhla maximální rychlosti 64 km/h, a to když sjížděla obrovskou vlnu.

Zdroj náhledové fotografie: WikiImages / Pixabay, zdroj: IE

Total
0
Shares
4 komentářů
  1. Prosím naučte se převádět stopy. 50 stop skutečně není 55 metrů. Maximální výška vln se odhaduje na cca 35 metrů, nad ní se voda do vlny nezformujeme – dá se to nějak teoreticky odvodit přes diferenciální rovnice.

  2. Ano opravdu dech beroucí záběr cca 4 sekundy to jste se opravdu překonaly zase jeden matoucí a zavádějící článek

  3. 😀😀😀 zabery, ktere se nicemu nepodobaji… 🙈😂 Paklize myslite to kvantum reklam, tak ano 😄

Comments are closed.