Černá díra

Vědci už vidí, co nastane, až se Mléčná dráha srazí s galaxií Andromeda

  • Astronomové předvídají, že Andromeda je na kolizním kurzu s naší galaxií 
  • Nyní pozorovali následky srážky dvou jiných spirálních galaxií

Astronomové objevili dvojici monstrózních černých děr, které se ukrývají v troskách kosmické srážky, k níž došlo mezi dvěma spirálními galaxiemi asi před miliardou let. Hladová monstra se nacházejí asi 90 milionů světelných let od nás, píše server The Space.


Nepřehlédněte: Firma vyrobila skutečný štít neviditelnosti. A doma ho můžete mít před Vánoci


Mléčná dráha se srazí s Andromedou

Tým vědců identifikoval dvojici neboli „binární systém“ supermasivních černých děr při zkoumání splynutí galaxií známého jako NGC 7727, a to pomocí teleskopu Gemini South v chilských Andách.

Současná pozorování NGC 7727 jsou pro astronomy obzvláště důležitá, protože napovídají, jak bude Mléčná dráha vypadat přibližně za 4,5 miliardy let, až se srazí se sousední galaxií Andromeda. V současné době se Andromeda nachází asi 2,5 milionu světelných let od naší domovské galaxie.

„Nově objevené supermasivní černé díry obíhají kolem sebe a mají hmotnost 154 milionkrát větší než Slunce, respektive 6,3 milionkrát větší než Slunce. V současné době jsou od sebe vzdáleny asi 1 600 světelných let, ale nakonec se stejně jako jejich mateřské galaxie srazí. Po splynutí vytvoří ještě větší supermasivní černou díru o součtu svých kombinovaných hmotností,“ uvádí vědci.

Podle vědců je NGC 7727 ideálním příkladem toho, co se stane se spirálními galaxiemi, když se srazí, protože postrádá charakteristické rysy obou galaxií, které ji vytvořily. Spirální ramena obou galaxií byla vymazána výměnou za neuspořádanosti,“ uvádí vědci.

Na snímku z aparátu teleskopu Gemini South s názvem Multi-Object Spectrograph (GMOS) jsou patrné rozsáhlé vířící pásy mezihvězdného prachu a plynu, které vypadají jako mlhavé pavučiny ovíjející se kolem splývajících srdcí progenitorových galaxií.

NGC 7727, NASA
Zdroj: NASA

Vznikne ještě větší supermasivní černá díra

A protože se nová galaxie stále ještě vzpamatovává ze svého násilného splynutí, jsou ve struktuře NGC 7727 zřetelné roztroušené skvrny intenzivní tvorby hvězd, tzv. oblasti hvězdných vzplanutí, které vznikají, když do sebe narazí dvě na plyn bohaté galaxie, což vyvolá příliv hustého plynu a prachu, které slouží jako stavební kameny pro zrod hvězd. Zářivě modré fleky naznačují, že zde probíhá poměrně intenzivní zrod hvězd.

Až se prach v NGC 7727 obrazně i doslova usadí a tvorba hvězd se zpomalí, galaxie začne nabývat tvaru eliptické galaxie plné starších hvězd a bude obsahovat již jen jedinou supermasivní černou díru o hmotnosti 160,3 Slunce, uzavírá studie.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: The Space

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. Proč se stále říká, že galaxie se srazí? Není to tak, že se spíš prolnou? Nemají totiž pevnou hranici, řekl bych.

  2. 154+6,3=160,3??? Jakože se žádná hmotnost neztratí v gravitačních vlnách??? Kdo to počítal???

Comments are closed.