Planeta peklo, 55 Cancri e

Vědci už tuší, kde se nachází skutečná pekelná planeta. Připomíná rodiště Darth Vadera ze Star Wars

  • Na exoplanetě panují hodně nehostinné podmínky
  • Místo vodních oceánů jsou na ní moře lávy

Pokud někde poblíž existuje planeta, která připomíná peklo, pak je to určitě 55 Cancri e. Je asi dvakrát větší než Země a obíhá hvězdu v souhvězdí Raka, která je viditelná pouhým okem.


Nepřehlédněte: Umělá inteligence může nahradit populární vyhledávání na internetu. Skončí Google jako papírové Zlaté stránky?


Exoplaneta 55 Cancri e patří mezi nejvíce fascinující vesmírné objekty. Spolu s dalšími pěti planetami obíhá kolem soustavy, jejímž středem je hvězda 55 Cancri – mimochodem jen 40 světelných let vzdálená a na obloze viditelná v souhvězdí Raka i pouhým okem. Jeden den tam trvá pouhých 18 hodin.

Planeta připomíná skutečné peklo

Planetu objevil v roce 2004 americký tým vědců který zjistil, že 55 Cancri e je rozpálená do ruda. Nachází se totiž tak blízko své hostitelské hvězdy, že její povrch je tvořen oceánem magmatu a diamanty. Vědci upozorňují, že se nejedná o první takovou objevenou planetu. Je však první, kterou je možné podrobněji pozorovat. Jak vypadá uvnitř, můžeme jen hádat, ale výzkumy naznačují, že vnitřní struktura je velmi odlišná od kamenných světů v naší sluneční soustavě.

Informací o exoplanetách, dokonce i o těch tak blízkých, jako je 55 Cancri e, máme jen velmi málo. Aby vědci zjistili, proč je tak žhavá, zatímco ostatní exoplanety v systému nikoli, pustili se do měření jejich oběžných drah. Analýza prozradila, že exoplaneta 55 Cancri e se s největší pravděpodobností zformovala úplně někde jinde, než se dnes nachází – v průběhu času se však k hvězdě stále více přibližuje a během toho se taví.

Planeta peklo, 55 Cancri e
Zdroj: ESA/Hubble

Do ruda rozžhavený vesmírný diamant

Opírají se mimo jiné i o takzvaný Dopplerův jev. Ten popisuje změnu frekvence a vlnové délky přijímaného oproti vysílanému vlnění, způsobenou nenulovou vzájemnou rychlostí vysílače a přijímače.

Vědci zjistili, že binární společník hvězdy, malý červený trpaslík, pravděpodobně systém rozrušuje a vtahuje exoplanety do roviny oběhu silně skloněné od rotační osy hvězdy. Nejvíce to v soustavě ovlivnilo právě 55 Cancri e.

Zdroj náhledové fotografie: ESA/Hubble, zdroj: Science Alert, IE

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Jako dítě Anakin později (Darth Vader) ,narodil se a byl vychován na nehostinné planetě Tatooine (písek a duny).. Určitě myslíte pevnost kterou postavil na lavové planetě Mustafar..

Comments are closed.