Robot, kyborg, umělá inteligence

Umělá inteligence může nahradit populární vyhledávání na internetu. Skončí Google jako papírové Zlaté stránky?

  • ChatGPT má neuvěřitelné schopnosti
  • Mnozí věří, že brzy nahradí online vyhledávání

Možná jste si toho už všimli na sociálních sítích také. Lidé se baví novým chatovacím robotem ChatGPT, který je schopný velice přirozeně komunikovat a vymýšlet klidně i různé zvláštní a bizarní situace. Některé konverzace však vedou k hlubokému zamyšlení.


Nepřehlédněte: Používáte samoobslužné pokladny? Jsou jednou z nejšpinavějších věcí, bakterií je tam víc než na záchodě!


Umělá inteligence má neuvěřitelné schopnosti

ChatGPT společnosti OpenAI již zaujal miliony uživatelů po celém světě, a to díky svým pokročilým funkcím, které sahají od okamžitého psaní složitých esejí a počítačových kódů až po vypracovávání marketingových návrhů a plánů výzdoby interiérů. Dokáže dokonce vymýšlet básně a vtipy, což se dříve považovalo za schopnost vyhrazenou pouze lidem.

Vzhledem k potenciálu umělé inteligence si někteří myslí, že v budoucnu nahradí oblíbené online vyhledávání na internetu společnosti Google. Podle bývalého vývojáře e-mailové služby Gmail Paula Buchheita má před sebou online vyhledávání maximálně už jen dva roky. AI nahradí stránku s výsledky vyhledávání, na které Google vydělává většinu peněz, myslí si vývojář a dodává, že udělá s webovým on-line vyhledáváním to, co dříve Google provedl papírovým Zlatým stránkám. Kdo si na ně dnes vzpomene?

Skončí vyhledávání na Googlu?

Podle Bena Thompsona ze společnosti Stratechery funguje ChatGPT tak, že v rozhovoru aplikuje vrstvu Reinforcement Learning from Human Feedback (RLHF) – algoritmus závislý na lidských reakcích – a „vytváří nový model, který je prezentován v intuitivním chatovacím rozhraní s určitým stupněm paměti“. Laicky řečeno, ChatGPT je mnohem lidštější než všechny vyhledávače, ale s bohatstvím dat superpočítače.

Chatbot během testování také prokázal talent pro abstraktní myšlení. Jeden uživatel Twitteru mu přikázal: „Napište haiku z pohledu copywritera, který je smutný z toho, že by umělá inteligence mohla snížit hodnotu psaného slova“. ChatGPT odpověděl: „Slova na obrazovce, teď už jen rozmazaná šmouha, stroj přebírá pero.“

Nadlidské schopnosti ChatGPT znamenají, že by mohl potenciálně redefinovat ekonomiku tím, že nahradí lidi v nejrůznějších zaměstnáních od tvorby webových stránek přes architekturu až po žurnalistiku. Podle serveru BleepingComputer má také „nebezpečné“ schopnosti, jako je talent programovat malware a phishingové e-maily. Kritici zároveň poukazují i na jeho přirozené předsudky. V jednom rozhovoru např. umělá inteligence uvedla, že nejlepší vědci jsou běloši a muži.

Kde si můžu chatbota vyzkoušet?

Stačí zajít na webové stránky projektu ChatGPT a zaregistrovat se. Využívání programu, který je aktuálně ve stavu betaverze, je zdarma.

Zdroj náhledové fotografe: Possessed Photography / Unsplash, zdroj: NYPost

Total
0
Shares