Pokladna

Používáte samoobslužné pokladny? Jsou jednou z nejšpinavějších věcí, bakterií je tam víc než na záchodě!

  • Samoobslužné pokladny jsou plné mikrobů
  • Na vině jsou sami nakupující

Samoobslužné pokladny jsou sice efektivním způsobem nakupování, ale podle nového experimentu také semeništěm mikroorganismů jako jsou bakterie, plísně nebo kvasinky. V tomto směru jsou na tom ještě hůř než záchodové prkénko.


Nepřehlédněte: Co když nebude elektřina? Švýcaři mají plán, jak vyzrát na blackout: Omezí praní v pračkách a jízdu elektromobilem


Samoobslužné pokladny jsou sbírkou bakterií

Samoobslužných pokladen, kde si zboží markují sami zákazníci, přibývá a roste i jejich obliba. Výhodou je, že si každý individuálně odbaví svůj nákup a pohodlně jej uloží do tašky v klidu bez časového tlaku.

Ne vše je ovšem tak růžové, jak se může zdát. Díky samoobslužným pokladnám totiž sdílíme i to, čemu bychom se nejraději vyhnuli. Z experimentu, který provedla Liverpoolská škola tropické medicíny (LSTM) za asistence Národní zdravotní služby (National Health Service) ve Velké Británii, vyplývá, že jsou často zaneřáděny mikroby včetně fekálních bakterií.

„Žijeme v bakteriálním světě. Bakterie a mikroby jsou všude a my s nimi přicházíme do styku každý den,“ řekl deníku Daily Mail doktor Adam Roberts. Vědci provedli opakovaně stěry z devatenácti předmětů, kterých se lidé denně dotýkají: například z klik dveří, počítačových klávesnic, telefonů nebo samoobslužných pokladen. Analyzovali je v laboratoři a zjistili, že mnoho z těchto předmětů obsahovalo vysoké bakteriální zatížení.

Vždy si umyjte ruce

Podle Robertse byly testy ze samoobslužných pokladen obzvláště alarmující, protože se v nich objevilo pět typů bakterií, o nichž je známo, že způsobují závažné nemoci. Vědce zároveň znepokojilo množství virů nalezených na potravinách.

Odborníci doporučují, aby si lidé důkladně umyli ruce vždy, když přijdou z nákupů domů. A připomínají, že zboží sice může vypadat čistě, ale bakterie jsou pouhým okem neviditelné.

Zdroj náhledové fotografie: Simon Kadula / Unsplash, zdroj: NYPost

Total
0
Shares