- Samoobslužné pokladny jsou plné mikrobů
- Na vině jsou sami nakupující
Samoobslužné pokladny jsou sice efektivním způsobem nakupování, ale podle nového experimentu také semeništěm mikroorganismů jako jsou bakterie, plísně nebo kvasinky. V tomto směru jsou na tom ještě hůř než záchodové prkénko.
Nepřehlédněte: Co když nebude elektřina? Švýcaři mají plán, jak vyzrát na blackout: Omezí praní v pračkách a jízdu elektromobilem
Samoobslužné pokladny jsou sbírkou bakterií
Samoobslužných pokladen, kde si zboží markují sami zákazníci, přibývá a roste i jejich obliba. Výhodou je, že si každý individuálně odbaví svůj nákup a pohodlně jej uloží do tašky v klidu bez časového tlaku.
Ne vše je ovšem tak růžové, jak se může zdát. Díky samoobslužným pokladnám totiž sdílíme i to, čemu bychom se nejraději vyhnuli. Z experimentu, který provedla Liverpoolská škola tropické medicíny (LSTM) za asistence Národní zdravotní služby (National Health Service) ve Velké Británii, vyplývá, že jsou často zaneřáděny mikroby včetně fekálních bakterií.
Self-service checkouts are covered in poop bacteria: study https://t.co/cnOFWPcCbS pic.twitter.com/LoPGUGUUqv
— New York Post (@nypost) November 30, 2022
„Žijeme v bakteriálním světě. Bakterie a mikroby jsou všude a my s nimi přicházíme do styku každý den,“ řekl deníku Daily Mail doktor Adam Roberts. Vědci provedli opakovaně stěry z devatenácti předmětů, kterých se lidé denně dotýkají: například z klik dveří, počítačových klávesnic, telefonů nebo samoobslužných pokladen. Analyzovali je v laboratoři a zjistili, že mnoho z těchto předmětů obsahovalo vysoké bakteriální zatížení.
Vždy si umyjte ruce
Podle Robertse byly testy ze samoobslužných pokladen obzvláště alarmující, protože se v nich objevilo pět typů bakterií, o nichž je známo, že způsobují závažné nemoci. Vědce zároveň znepokojilo množství virů nalezených na potravinách.
Odborníci doporučují, aby si lidé důkladně umyli ruce vždy, když přijdou z nákupů domů. A připomínají, že zboží sice může vypadat čistě, ale bakterie jsou pouhým okem neviditelné.
Zdroj náhledové fotografie: Simon Kadula / Unsplash, zdroj: NYPost