Černá díra

Vědci se domnívají, že mimozemské civilizace možná vytvářejí černé díry k ukládání kvantových dat

  • Černá díra jako kvantový počítač?
  • Vědci si myslí, že to nemusí být nemožné

Co když mimozemšťané vytvářejí černé díry, které poté používají jako kvantové úložiště? Tato teorie zní bláznivě, ale někteří vědci tvrdí, že by nám to mohlo poskytnout řešení Fermiho paradoxu, který v podstatě říká, že vzhledem ke stáří vesmíru je pravděpodobné, že mimozemské civilizace jsou schopny cestovat na velké vzdálenosti, a tedy navštívit Zemi.


Nepřehlédněte: Vědci hledající mimozemské civilizace zkoumají podezřelý signál. Každých 18 minut se opakuje


Fermiho paradox vyvolal ve vědecké komunitě pozdvižení, zejména v té části, která věří, že mimozemský život je někde tam venku a jen čeká na objevení. Nová studie ještě nebyla publikována, ale vytvořil ji tým německých a gruzínských expertů, kteří tvrdí, že se při hledání života mimo naši planetu možná jen díváme špatným směrem.

Černá díra jako kvantový počítač?

V současné době se při hledání známek života ve vesmíru spoléháme na rádiové signály. Vědci však nyní navrhují, abychom k černým dírám přistupovali tak, jako kdyby se jednalo o mimozemské kvantové počítače, do kterých se ukládají data. Navrhují, že bychom měli hledat technosignatury vycházející z megastruktur, jako jsou pulzary, bílí trpaslíci a právě černé díry.

Černá díra
Zdroj: NASA

Původní teorie, že černé díry mohou fungovat jako neomezené zdroje energie, pochází z 80. let dvacátého století, kdy s ní přišel astrofyzik Roger Penrose. I když se to může zdát neuvěřitelné, vědci se shodují, že malé, uměle vytvořené černé díry by mohly fungovat jako úložiště kvantové informace. Proč by k témuž nemohly sloužit i černé díry vytvořené mimozemšťany?

Observatoř IceCube na Antarktidě

Podle německých a gruzínských vědců stačí najít známky o signálech vycházejících z černých děr, abychom dokázali, že tato teorie je možná. Navíc už k tomu máme technologii, protože neutrinová observatoř IceCube umístěná v Antarktidě má podle všeho schopnost detekovat technosignatury i v takových kosmických objektech, jako jsou černé díry.

Tohle vše je samozřejmě jen jeden z možných vědeckých směrů, kterým bychom se mohli při hledání mimozemského života vydat. I když se zdá bláznivé, že by mimozemšťané mohli v černých dírách ukládat v kvantová data, je to přinejmenším oblast, kterou se mohou astronomové a astrofyzici zabývat.

Zdroj náhledové fotografie: AlexAntropov86 / Pixabay , zdroj: BGR

Total
0
Shares