Teleskop, vědci, signál, vesmír

Vědci hledající mimozemské civilizace zkoumají podezřelý signál. Každých 18 minut se opakuje

  • K Zemi proudí signál
  • Vysílají ho mimozemšťané?

Astrofyzička Dr. Natasha Hurley-Walkerová a její tým spatřili záhadný objekt vzdálený asi 4 000 světelných let od Země, který každých 18 minut vysílá opakované rádiové signály. Domnívají se, že možná našli důkaz mimozemského života.


Nepřehlédněte: Konec sdílení účtů na Netflixu. Aneb vše co potřebujete vědět a báli jste se zeptat


Satelity zaznamenaly záhadný signál z kosmu

Pozorování ukazují, že objekt, který se podle svědectví astronomů nepodobal ničemu, co kdy bylo ve vesmíru spatřeno, třikrát za hodinu vypouštěl obří dávku energie. Astrofyzičku Dr. Natashu Hurley-Walkerovou polil studený pot, když zauvažovala o možném průlomu v hledání mimozemského života, píše server The Conversation.

Dr. Hurley-Walkerová, která vedla australský výzkumný tým, řekla: „Obávala jsem se, že jde o mimozemšťany.“ Její tým z Mezinárodního centra pro radioastronomický výzkum (ICRAR) na Curtinově univerzitě mapoval rádiové vlny ve vesmíru, když narazil na neznámý objekt, který ve vysoké rychlosti rotoval. „Sebe sama jsem se zeptala, zda je to okamžik, kdy jsme konečně zjistili, že pravda je… tam venku?“

Vědkyně říká, že analyzovala data a zpočátku měla podezření, že signály jsou jen pouhé rušení. Pak ale pozorování pořízené o 18 minut později ukázalo, že zdroj byl stále tam, opět na tom stejném místě a znovu vysílal na stejné frekvenci. „Nic podobného astronomové nikdy předtím neviděli,“ dodala. „V tu chvíli mě polil studený pot.“

Galaxie
Zdroj: WikiImages / Pixabay

Nebyl daleko a neustále se opakoval

Položila si otázku: „Byl to okamžik, kdy jsme konečně zjistili, že pravda je… tam venku?“ Objekt se během pozorování neustále objevoval a zase mizel. Po několika hodinách si však tým oddechl, protože vysílání bylo rozklíčováno v širokém rozsahu frekvencí, takže energie, která by byla potřeba k jeho generování, mohla pocházet pouze z přírodního zdroje. Signál neznámý objekt vysílán tři měsíce, pak se odmlčel.

Nyní se vědci domnívají, že šlo spíše o neutronovou hvězdu nebo bílého trpaslíka – což je astronomický objekt vznikající zhroucením hvězdy – než o volání mimozemské civilizace.

Zdroj náhledové fotografie: Gontran Isnard / Unsplash, zdroj: The Conversation

Total
0
Shares