Sokol, robot

Vědci otestovali robotického sokola, který ostatním ptákům nahání hrůzu. Od živé předlohy je téměř k nerozeznání

  • Umělý sokol vypadá velmi realisticky
  • V budoucnu by mohl střežit letiště

Létající robot, který se podobá sokolu stěhovavému, může být použit k plašení hejn ptáků na letištích. První testy ukázaly, že tento úkol plní stejně zodpovědně jako živý dravec. Upozornil na to server New Scientist.


Nepřehlédněte: Chytrý telefon se změnil v hořící pochodeň. Majiteli explodoval přímo před obličejem


Mechanický sokol

Jako z nějakého filmu působí zařízení, které představili v Holandsku. Vzhledem ke stále vzrůstajícímu počtu nehod letadel po kontaktu s ptáky testují velkého dravce. Aby si zajistili, že jim neuletí, jedná se o robota, který je řízen pomocí dálkového ovladače.

RobotFalcon se velikostí, tvarem a zbarvením podobá sokolu stěhovavému. Má rozpětí křídel 70 cm, váží 245 gramů a létá rychlostí až 15 metrů za sekundu. Společně se svými kolegy ho zkonstruoval Rolf Storms z univerzity v nizozemském Groningenu .

Aby vědci otestovali jeho účinnost, provedli pokusy na 54 hejnech ptáků. RobotFalcon dokázal během pouhých pěti minut odehnat všechny ptáky, na které se zaměřil, zatímco standardní dron dokázal za stejnou dobu odehnat pouze 80 procent ptáků z 56 samostatných hejn. Ukázalo se, že mechanický sokol si na rozdíl od běžného dronu sjednal respekt velmi rychle.

Vědci se domnívají, že RobotFalcon by mohl v budoucnu nahradit tradiční zvukové plašení, střelné zbraně i skutečné dravce na letištích. Současný prototyp má však výdrž baterie pouhých 15 minut a navíc vyžaduje lidskou obsluhu, což se ale v budoucnu určitě změní.

Pokud se projekt podaří dotáhnout do konce, bude robotický sokol střežit letiště po celém Nizozemsku a odhánět z jejich ploch ptáky, kteří by případně mohli vletět do motorů letadel a způsobit katastrofu.

Zdroj náhledové fotografie: Kincse_j / Pixabay, zdroj: NS

Total
0
Shares