Planeta peklo, 55 Cancri e

Vědci objevili zakázanou planetu, která nemá existovat a zcela mění pohled na fungování vesmíru

  • Planeta astronomům vyrazila dech
  • Neměla by existovat, diví se

285 světelných let od naší Sluneční soustavy se nachází planeta, která vědce fascinuje. Jedná se o plynného obra, jenž obíhá okolo červeného trpaslíka TOI-5205. Vědci přitom předpokládali, že nic takového není možné – planeta je příliš velká a zpochybňuje dlouholetou představu o planetárním systému.


Nepřehlédněte: Godzilla na obloze: K zemi se řítí největší kometa, jakou kdy astronomové objevili


Planeta, která nemá existovat

„Hvězda TOI-5205 je jen asi čtyřikrát větší než Jupiter, přesto okoloní obíhá planeta o velikosti Jupiteru, což je dost překvapivé,“ uvedl v prohlášení astronom Shubham Kanodia. „Na základě našeho současného chápání tvorby planet by TOI-5205b neměla existovat. Je to ‚zakázaná‘ planeta,“ dodal.

Nabídl také srovnání, které pomůže lépe pochopit, o co ve skutečnosti jde. Jupiter obíhající Slunce je podle něj jako hrášek obíhající grep. TOI-5205b obíhající TOI-5205 je jako hrášek obíhající citron. Tento objev zpochybnil dlouholetou představu o vývoji planetárního systému.

Pozoruhodná planeta se nachází ve vzdálenosti asi 285 světelných let od Země a byla objevena družicí TESS neboli Transiting Exoplanet Survey Satellite.

Malí červení trpaslíci

Svítivost malých červených trpaslíků je poměrně nízká, ale jejich životnost je relativně mnohem delší než u obřích hvězd, jako je např. Canopus. Tyto hvězdy také často hostí více planet než masivní hvězdy a vědci proto vůbec neočekávali, že bude „živit“ plynného obra.   

Podle vědců se jedná o zázrak

Fascinující je, že planeta obíhající kolem TOI-5205 blokuje téměř 7 % světla, které hvězda vyzařuje. Po tomto objevu se nad teoriemi o vzniku planet objevil obrovský otazník, píše server Interesting Engineering.

„Existence TOI-5205b rozšiřuje to, co víme o discích, v nichž se tyto planety rodí. Pokud na počátku není v disku dostatek skalnatého materiálu pro vytvoření počátečního jádra, pak nelze vytvořit obří plynnou planetu. A na konci, pokud se disk vypaří dříve, než se vytvoří masivní jádro, nelze vytvořit obří plynnou planetu. Navzdory těmto překážkám se TOI-5205b přesto zformovala,“ dodává Kanodia.

V budoucnu vědci plánují hloubkové pozorování planety pomocí dalekohledu Jamese Webba, které by mohlo pomoci odhalit přítomnost atmosféry a tajemství jejího vzniku.

Zdroj náhledové fotografie: ESA/Hubble, zdroj: en.as, ie

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Ano Ano, další z mnoha objevů, co mění pohled na fungování vesmíru.
    Zajímalo by mě jak přesně to ten pohled mění.
    Už jsme zažili užaslé pohledy, nechápavé pohledy, lobotomické pohledy, pohledy do dáli a pohledy s otazníkem…
    Tak snad to tentokrát bude realistický a sebekritický pohled, pokud se to dá u astronomů očekávat.

  2. Inu, jak říká profesor Jan Rak, byť v jiném kontextu, jde pouze o teorii vzniku planet a planetárních soustav. Tedy o myšlenkový konstrukt, kterým se snažíme interpretovat pozorované skutečnosti. Ty však nelze experimentálně potvrdit ani vyvrátit. Tedy v zásadě nic vědeckého. Pouze tomu tak říkáme. A věřím, že nejenom v astronomii, ale i v dalších oblastech časem zjistíme, že existují skutečnosti popírající mnohé teorie.

Comments are closed.