NASA, kometa

Godzilla na obloze: K zemi se řítí největší kometa, jakou kdy astronomové objevili

  • Sluneční soustavou se řítí megakometa
  • Vědci ji dlouho považovali za trpasličí planetu

Astronomové s pomocí Hubbleova teleskopu objevili dosud největší známou kometu. Podle NASA jde o nefalšovaného obra mezi kometami s délkou až 150 kilometrů, uvádí server The Space.


Nepřehlédněte: Xiaomi jde po krku Applu. Xiaomi 13 je supertelefon s foťákem Leica a tiskárnou zdarma


Astronomové NASA objevili největší kometu

Kometa známá jako Bernardinelli-Bernstein (nebo C/2014 UN271) je asi tisíckrát hmotnější než typická kometa. Důkazem jejích neobvyklých proporcí je i to, že ji astronomové zpočátku mylně považovali za trpasličí planetu.

Bližší analýza kosmického objektu však odhalila, že se rychle pohybuje takzvaným Oortovým oblakem – rozsáhlým útvarem plným ledových hornin vzdáleným miliardy kilometrů od Země.

Vědci zjistili, že míří směrem k Zemi a dokonce má za sebou zářící ohon neboli komu, což je jasná známka toho, že se blíží k relativně teplé vnitřní Sluneční soustavě.

„Je to úžasný objekt, vzhledem k tomu, jak je aktivní, i když je stále tak daleko od Slunce. Odhadovali jsme, že by kometa mohla být docela velká, ale potřebovali jsme co nejlepší data, abychom to potvrdili,“ říká hlavní autor článku Man-To Hui z univerzity vědy a technologie v Taipa v Macau.

Největší kometa, jakou jsme kdy viděli

K nejbližšímu přiblížení komety k naší planetě dojde někdy v roce 2031, kdy se podle předpovědí astronomů dostane do vzdálenosti 10,97 AU (astronomická jednotka délky přibližně rovnající se průměrné vzdálenosti Země od Slunce) od Slunce. Tím se ocitne těsně za oběžnou dráhou Saturnu.

Protože bude kometa tak daleko od Země, lidé ji nebudou moci spatřit pouhým okem. Na základě modelování dráhy komety autoři studie vypočítali, že megakometa se k nám naposledy přiblížila před 3,5 miliony let. Půjde tedy o velmi vzácnou návštěvu.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Space

Total
0
Shares
1 komentář
  1. Ještě že je tak daleko – aspon nás netrefí!!!!!!!!!!!!Ale jak se zdá nejen galaktická, ale i naše domácí planetarní astronomie je plná překvapení!!!!!!!!!!!§

Comments are closed.