Měsíc

Vědci objevili na Měsíci balvan, který vykazuje zvláštní magnetické a reflexní vlastnosti

  • Na povrchu Měsíce se občas najdou záhadné objekty
  • Patří k nim i zvláštní tmavá hornina
  • Vědci ji našli v útvaru Reiner Gamma v Oceánu bouří

Podle serveru Science Alert se výzkumníkům podařilo najít na povrchu Měsíce materiál, který vykazuje neobvyklé magnetické a reflexní vlastnosti. Nachází se v oblasti, kterou dříve mylně považovali za kráter. Pokud by se jim do rukou dostal jeho vzorek, mohl by zodpovědět palčivé otázky týkající se magnetického pole naší přirozené družice.


Nepřehlédněte: Tohle bude lidi bolet. Netflix chystá velké zdražování, peněženky provětrá i Čechům


Balvan, který neodráží světlo

Měsíc má relativně nevýznamnou a řídkou atmosféru a je celý zjizvený impaktními krátery a pokrytý prachem, který by mohl být vodítkem k odhalení magnetické historie našeho měsíčního souputníka.

Tým amerických vědců nedávno objevil podivný balvan pokrytý prachem v oblasti, která je již známá svými zvláštními vlastnosti – v záhadném světlém útvaru Reiner Gamma, který se nachází v západní části Oceánu bouří západně od kráteru Reiner na přivrácené straně Měsíce.

Oblast Reiner Gamma byla zpočátku mylně považována za kráter, ve skutečnosti se však jedná o plochý útvar prostý nerovností. Nevrhá žádný stín a jasně září na pozadí temnoty rozsáhlé měsíční pláně zvané Oceán bouří (Oceanus Procellarum), píše server Science Alert. 

Reiner Gamma, Měsíc, NASA
Zdroj: NASA

Lidstvo čekají roky výzkumu

Prachem pokrytá zvláštní hornina, která byla v této oblasti identifikována, odráží mnohem méně slunečního světla než okolí. „Balvan s výraznými tmavými oblastmi jsme rozpoznali pouze na jednom snímku,“ vysvětluje Ottaviano Rüsch, planetární vědec z univerzity v německém Münster, který je autorem studie. „Tento kámen se od všech ostatních velmi liší, protože odráží méně světla zpět ke Slunci než vše ostatní.“

Aby vědci všemu lépe porozuměli, prošli přibližně milion snímků hornin pořízených sondou NASA Lunar Reconnaissance Orbiter, která krouží kolem Měsíce. A výsledky byly překvapivé – umělá inteligence (AI) dokázala identifikovat až 130 000 potenciálních míst, kde se může nacházet stejný materiál.

Vědci předpokládají, že zvláštní reflexní vlastnosti balvanu jsou způsobeny tenkou vrstvou prachu, která se nahromadila na některých, ale ne na všech horninách. Tento prach má pravděpodobně jedinečnou hustotu, velikost nebo strukturu, ačkoli jeho vlastnosti jsou zatím zahaleny tajemstvím.

Výzkumníci již oznámili, že se chystají zkoumat procesy, které mohou vysvětlit, jak podobné anomálie na Měsíci vlastně vznikají. Mohlo by se jednat o důsledek působení elektrostatických sil nebo interakce slunečního větru s magnetismem na měsíčním povrchu. Definitivní odpovědi přinesou až další výzkumy.

Zdroj náhledové fotografie: Tumisu / Pixabay, zdroj: Science Alert, Journal of Geophysical Research – Planets

Total
0
Shares
2 komentářů

Comments are closed.