Černá díra

Vědci objevili černou díru rekordně blízko Země. Celou dobu jsme ji měli přímo pod nosem, říkají

  • Astronomové nečekaně objevili černou díru
  • Leží překvapivě blízko naší planety

Článek publikovaný v časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society naznačuje existenci hned několika černých děr v hvězdokupě Hyády, což z nich činí nejbližší černé díry k Zemi, které kdy byly objeveny. Nová studie je výsledkem spolupráce skupiny vědců pod vedením Stefana Torniamentiho z Univerzity v Padově, na níž se významně podíleli profesor ICREA na Fakultě fyziky Mark Gieles, Friedrich Anders (ICCUB-IEEC), Ústav kosmických věd Barcelonské univerzity (ICCUB) a Ústav kosmických studií Katalánska (IEEC).


Nepřehlédněte: Vzácná zelená kometa Nishimura už září na obloze, ale Slunce ji připravilo o ohon


Vědci zkoumají malá monstra v hvězdokupě Hyády

Černé díry jsou od svého objevu nejzáhadnějšími objekty ve vesmíru a proto předmětem zkoumání vědců po celém světě. To platí zejména pro černé díry s nízkou hmotností.

V rámci nové studie tým astrofyziků podrobil zkoumání počítačové simulace, které sledují pohyb a vývoj všech hvězd v Hyádách – vzdálených od Země asi 45 parseků, tedy 153 světelných let – a reprodukoval jejich současný stav, píše server Phys.org.

Výsledky simulace byly porovnány se skutečnými polohami a rychlostmi hvězd v hvězdokupě, které jsou nyní přesně známy díky pozorování družice Gaia Evropské kosmické agentury (ESA). Připomeňme, že otevřené hvězdokupy jsou volně vázané skupiny stovek hvězd, které sdílejí určité vlastnosti, například stáří a chemické vlastnosti.

„Naše simulace mohou současně odpovídat hmotnosti a velikosti Hyád pouze v případě, že jsou v centru hvězdokupy dnes přítomny nějaké černé díry,“ říká postdoktorand na univerzitě v Padově Stefano Torniamenti.

Černá díra
Zdroj: AlexAntropov86 / Pixabay

Nejbližší černé díry k Zemi

„Výsledky zkoumání naznačují, že se černé díry stále nacházejí uvnitř hvězdokupy nebo v její těsné blízkosti. To z nich činí nejbližší známé černé díry k Zemi – jsou mnohem blíže než předchozí kandidát (konkrétně černá díra Gaia BH1).

Stručně řečeno, tyto černé díry jsou nejbližšími kandidáty, které vědci dosud identifikovali, i když je zatím přímo nepozorovali. Nyní se výzkumníci pokusí nově objevené černé díry detekovat pomocí vědeckých přístrojů – pozemských observatoří a teleskopu Jamese Webba.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Phys.org

Total
0
Shares
2 komentářů
  1. Možná nás slupne černá ďůra. Jose, Vy jste mě rozesmál,ale máte recht, to je další čená dírka. 😀

Comments are closed.