E3, kometa

Vzácná zelená kometa Nishimura už září na obloze, ale Slunce ji připravilo o ohon

  • Sluneční soustavou se řítí kometa Nishimura
  • Vědci ji dlouho „přehlíželi“
  • Nad Českem bude vidět i pouhým okem

Kometa Nišimura se pohybuje vesmírem rychlostí ohromných 386 000 kilometrů za hodinu. I když byla objevena teprve začátkem tohoto měsíce, své přiblížení k Zemi si naplánovala již na polovinu září. Konkrétně na 12. září, kdy od Země proletí ve vzdálenosti pouze 78 milionů kilometrů, což bude představovat nejlepší příležitost spatřit ji pouhým okem.


Nepřehlédněte: Rychle aktualizujte své iPhony. Apple vydal iOS 16.6.1, který chrání před útokem hackerů


K Zemi se blíží kometa

Kometa pojmenovaná C/2023 P1 neboli Nishimura se od 11. srpna, kdy ji poprvé spatřil japonský amatérský astronom Hideo Nishimura, stále přibližuje k vnitřní sluneční soustavě a vědci očekávají, že od začátku do poloviny září bude viditelná pouhým okem.

Když se tento týden přiblížila ke Slunci, začala být bičována slunečním větrem, který narušil její charakteristický ohon. „Kometa je jako špinavá sněhová koule,“ řekl serveru Newsweek profesor astronomie na skotské University of St Andrews Keith Horne. „Komety i planety obíhají kolem Slunce, ale na rozdíl od kruhových drah planet se pohybují po vysoce eliptických drahách.“

Jak se kometa přibližuje ke Slunci, následuje ji stopa prachu a ledu, která se uvolňuje při jejím zahřívání. „Zůstává na ní spousta volných částic, nabitých i neutrálních, které se od ní během pohybu oddělují,“ říká vědec Ian Whittaker. „Neutrální částice při pohybu komety odlétají v kuželu za ní – podobně, jako když za deště jedete za kamionem na dálnici a veškerá přebytečná voda dopadá na to, co je přímo za ním.“

Nabité částice dělají totéž, pokud v jejich blízkosti není elektrické nebo magnetické pole. Slunce samo má magnetický dipól (stejně jako Země) a má magnetické pole proudící do sluneční soustavy. „Takže nabité částice vycházející z komety jsou zachyceny tímto magnetickým polem a poslány pryč od Slunce,“ píše server Newsweek.

NASA, kometa
Zdroj: NASA

Nishimura přišla o ohon

Odtržení ohonu komety způsobil únik koronální hmoty CME (Coronal Mass Ejection) – velký oblak elektricky nabitého plynu, který Slunce „odhodilo“ do meziplanetárního prostoru. CME, který tento týden kometu zasáhl, byl pravděpodobně emitován z aktivní sluneční skvrny AR3413, která je natočena směrem k Nishimuře. Ohon kometě mezitím znovu dorostl, ale může být opět sražen, protože v příštích týdnech bude čelit dalším CME.

Nishimura se má 12. září přiblížit k Zemi na vzdálenost pouhých 78 milionů kilometrů. Přibližně o týden později, 17. září, proletí kometa nejblíže ke Slunci a na noční obloze se objeví v nejjasnější podobě v souhvězdí Panny.

Vědci se domnívají, že bude v nadcházejících dnech viditelná pouhým okem: 4. září měla magnitudu 6, což je hranice, kdy ji lze spatřit bez vizuálních pomůcek, jako je dalekohled nebo teleskop. Nižší kladné magnitudy a větší záporné magnitudy znamenají jasnější objekty: Venuše má magnitudu -5 a Měsíc v úplňku -13. Očekává se, že Nišimura se v době, kdy se dostane do nejbližšího bodu ke Slunci, zjasní na magnitudu 2 nebo 3.

Zdroj náhledové fotografie: Buddy_Nath / Pixabay, zdroj: Newsweek, Mirror, Live Science

Total
0
Shares