Teleskop, vědci, signál, vesmír

Vědci hledali mimozemšťany a objevili tajemný objekt. Přerušovaně mizí a znovu se objevuje

  • K Zemi proudí signál
  • Kdo ho vysílá?

Astronomové možná odhalili tajemství záhadného kosmického objektu, který přerušovaně mizí a znovu se objevuje ve vzdálenosti asi 15 000 světelných let od Země.


Nepřehlédněte: Planeta Země se otáčí čím dál rychleji a vědci netuší proč. Poběží čas jinak než doposud?


Záhadný objekt v kosmu

Vědci zjistili, že podivné nebeské těleso vysílá rádiové vlny každých 22 minut, což je mnohem delší interval, než jaký je pozorován u objektů, jako jsou pulsary nebo magnetary. Ty uvolňují energii v intervalech od několika sekund do maximálně několika minut.

Tým vedený astronomy z Mezinárodního centra pro radioastronomický výzkum (ICRAR) na Curtinově univerzitě se však domnívá, že nový objekt vzdálený 15 000 světelných let by přece jenom mohl být vzácným typem magnetaru.

Předpokládají, že by se mohlo jednat o magnetar s ultra dlouhou periodou, tedy o vzácný typ hvězdy s extrémně silným magnetickým polem, který může produkovat silné záblesky energie. Astronomové záhadný objekt objevili pomocí radioteleskopu Murchison Widefield Array (MWA), který se nachází na ostrově Wajarri Yamaji Country ve vnitrozemí západní Austrálie.

Dr. Hurley-Walkerová, která vede výzkum, uvedla, že magnetar pojmenovaný GPM J1839-10 se nachází v souhvězdí Štítu. „Tento pozoruhodný objekt zpochybňuje naše chápání neutronových hvězd a magnetarů, které patří k nejexotičtějším a nejextrémnějším objektům ve vesmíru,“ řekla.

FRB, signál
Zdroj: Chalmers University of Technology

Původně si mysleli, že jde o mimozemšťany

Magnetar GPM J1839-10 vědci objevili v lednu loňského roku. Tenkrát v časopise Nature napsali, že spatřili záhadný objekt, který každých 22 minut vysílá opakované rádiové signály. Astrofyzičku Hurley-Walkerovou polil studený pot, když zauvažovala o možném průlomu v hledání mimozemského života.

Po několika týdnech si však tým oddechl, protože vysílání bylo rozklíčováno v širokém rozsahu frekvencí, takže energie, která by byla potřeba k jeho generování, mohla pocházet pouze z přírodního zdroje. Signál neznámý objekt vysílal tři měsíce, pak se odmlčel. Později si vědci uvědomili, že jde o netradiční magnetar.

Zdroj náhledové fotografie:  Gontran Isnard / Unsplash, zdroj: Metro

Total
0
Shares