Země

Planeta Země se otáčí čím dál rychleji a vědci netuší proč. Poběží čas jinak než doposud?

  • Naše Země se točila rychleji než kdykoli za posledních 5 let
  • Vědci varovali před přidáním negativní přestupné sekundy

Pokud se cítíte jako na kolotoči, je to možná tím, že se naše planeta začala otáčet rychleji, a to dokonce nejrychleji v lidských dějinách.


Nepřehlédněte: Zuby mohou dorůstat i nám, jako žralokům. Japonci pracují na zázračném léku


Země nečekaně zrychlila

Pokud máte pocit, že dny ubíhají stále rychleji, možná vás to překvapí, ale máte zatracenou pravdu. Vědci si všimli, že rotace Země v poslední době pořádně zrychlila. Zaznamenali den, který trval o 1,59 milisekundy méně než standardních 86 400 sekund. Upozornil na to server The Sun.

Moderní historie lidstva je měřená 24hodinovým cyklem dne a noci, samozřejmě s různými úpravami. Tento cyklus se řídí rychlostí, kterou se naše planeta otáčí kolem své osy. Délka dne se proto stala standardem, podle kterého se označuje čas – každý den trvá přesně 86 400 sekund. Zatímco v uplynulých desetiletích letech rotace Země zpomalovala, od roku 2016 překvapivě zrychluje. Vědci netuší proč, mají ale několik teorií.

Je důležité zmínit, že rychlejší rotace nijak zásadně neovlivňuje život na naší planetě. Zatím jde o tak drobné změny, že na život na Zemi nemají patrný dopad.

Země
Zdroj: Pixabay

Vědci hledají příčinu

Někteří experti přesto uvedli, že bude nutné zavést negativní přestupnou vteřinu, aby se zrychlování vyrovnalo. Jejich naděje ale nyní vzaly za své – zhatilo je nedávné jednání vědců a zástupců vlád ve Francii, kde bylo rozhodnuto, že během příštích 13 let k žádnému přidání přestupné sekundy nedojde.

Co je příčinou zrychlování rotace? Na to nikdo nedokáže odpovědět. Podle některých vše souvisí s takzvanou Chandlerovou periodou, tedy periodicitou pohybu průsečíku zemské osy s povrchem Země. Jiní odborníci si zase myslí, že na rychlost otáčení Země má vliv globální oteplování – kvůli spalování fosilních paliv a následné rostoucí teplotě atmosféry tají ledovce. Další teorie zmiňují seismickou aktivitu, cirkulaci oceánů nebo změny ve vnitřním roztaveném jádru planety. Přesnou odpověď samozřejmě nikdo nezná. Vše jsou jen spekulace.

Zdroj náhledové fotografie: geralt / Pixabay, zdroj: The Sun, sciencealert

Total
0
Shares