Baterie, telefon

Vědci hlásí zásadní průlom: Revoluční baterie vydrží v telefonech fungovat až 9 let

  • Baterie do telefonů dnes rychle degradují
  • V budoucnu to však může změnit

Baterie telefonů se obvykle opotřebují již po několika letech a navíc obsahují těžké kovy, které jsou při nesprávné likvidaci škodlivé pro životní prostředí. Výzkumný tým z australské RMIT School of Engineering však zřejmě našel způsob, jak tyto problémy obejít. 


Nepřehlédněte: Obraz z roku 1882 vyvolal obrovský rozruch: Co vidíte? Drží muž v ruce iPhone?


Unikátní baterie do telefonů

Experti použili nanomateriál zvaný MXene k vytvoření baterie, která by mohla bez problémů fungovat až devět let a stát se tak životaschopnou alternativou ke standardním lithium-iontovým akumulátorům, které najdeme v dnešních tabletech a smartphonech.

MXene se podobně jako grafen vyznačuje vysokou elektrickou vodivostí, ale podle vědců má výhodu v tom, že je tvárný. „Na rozdíl od grafenu je MXene vysoce přizpůsobivý a otevírá celou řadu možností,“ uvedl profesor Leslie Yeo,

Problémem MXenu však je, že rezaví. Proto vědci museli najít způsob, jak oxidaci odstranit pomocí zvukových vln o specifických frekvencích. Tento proces by mohl baterie každých několik let „očistit“, což by jim zajistilo slušnou devítiletou životnost. A co je nejdůležitější, díky odstranění rzi bez použití dalších chemikálií by nemělo docházet k poškození samotné baterie.

telefon, mobil
Zdroj: Jonas Leupe / Unsplash

Výměna? Nejdříve za 9 let…

Výzkumný tým se rovněž domnívá, že využití zvukových vln k obnově zoxidovaných materiálů by se mohlo uplatnit i mimo samotné baterie. Čištění by být využito k vytvoření odolnějších zásobníků obnovitelné energie, ale také v bezdrátových přenosech a podobně. 

Problémy s lithium-iontovými bateriemi – jak z nich získat více energie a jak je recyklovat – patří k nejpalčivějším otázkám, kterým dnes odvětví tzv. čisté energie čelí. 

Problém se nesnaží řešit jen výzkumníci z RMIT. Vědci z Oregonské státní univerzity nedávno přišli se zinkovou baterií a jedna čínská společnost dokonce představila sodík-iontovou baterii, zatímco jiní experti mezitím usilovně pracují na efektivnější a bezpečnější recyklaci lithium-iontových baterií, které najdeme ve většině dnešních zařízení.

Zdroj náhledové fotografie: StockSnap / Pixabay, zdroj: sciencedaily

Total
0
Shares
1 komentář

Comments are closed.