Černá díra

Vědci bijí na poplach: K Zemi se řítí supermasivní černá díra rychlostí 110 kilometrů za sekundu

  • Andromeda je na kolizním kurzu s naší galaxií 
  • Společně s ní k nám letí i nenasytná supermasivní černá díra

K Zemi se řítí obrovská černá díra, která má sto milionkrát větší hmotnost než naše Slunce a jednoho dne zničí život, jak ho známe, píše server News Science & Nature.


Nepřehlédněte: Google oznámil na zásadní změnu v Gmailu. Týká se úplně každého uživatele


Nenasytná supermasivní černá díra

Tato konkrétní černá díra se k nám blíží rychlostí 110 kilometrů za sekundu a nachází se ve středu Velké galaxie v Andromedě, nejbližšího a mnohem většího souseda Mléčné dráhy.

Víme, že ve středu většiny galaxií existuje supermasivní černá díra, kolem které se otáčejí hvězdy a která pomáhá udržovat vše ve formaci. Mléčná dráha a Andromeda však na sebe působí tak silnou gravitační silou, že jsou k sobě přitahovány a jednoho dne se srazí.

„V centru Mléčné dráhy se nachází černá díra. A není to jen tak ledajaká černá díra, je to supermasivní černá díra s více než 4,1 milionkrát větší hmotností než Slunce. Nachází se směru souhvězdí Střelce, pouhých 26 000 světelných let daleko. A právě teď, když spolu mluvíme, trhá na kusy celé hvězdy a hvězdné systémy, občas je pohlcuje a přidává na své hmotnosti jako nenasytný žralok,“ řekl pro server phys.org expert Fraser Cain.

Černá díra, M87*
Zdroj: NASA / ESA

Mléčná dráha se srazí s Andromedou

Protože je Andromeda od Mléčné dráhy vzdálená 2,5 milionu světelných let, bude trvat více než čtyři miliardy let, než se s naší galaxií srazí.

„Ale až k tomu dojde, najednou tu budeme mít dvě mračna hvězd, které se budou všelijak ovlivňovat, jako nestabilní rodina. Hvězdy, které by jinak byly v relativním bezpečí, se budou řítit kolem jiných hvězd a stanou se potravou dvou supermasivních černých děr. Černá díra v Andromedě má hmotnost 100 milionů hmotností Slunce, takže bude přednostním strávníkem,“ uzavírá Cain.

Zdroj náhledové fotografie: AdisResic / Pixabay, zdroj: News Science & Nature, Phys.org

Total
0
Shares
2 komentářů

Comments are closed.