Hubbleův teleskop

Ve vesmíru objevili ‚zakázané‘ světlo. Podle vědců se jeho existence vzpírá vysvětlení

  • Hubbleův teleskop nepřestává fascinovat
  • Nová fotka zachycuje úchvatnou galaxii

Astronomové, kteří mají na starosti Hubbleův vesmírný teleskop, vyfotili „zakázané“ světlo vyzařující ze vzdálené spirální galaxie. O nových fotografických záběrech z kosmu informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).


Nepřehlédněte: Máte podezření, že vás někdo sleduje přes WhatsApp? Zaměstnanec poradil, jak šmírování zastavit


Hubble se znovu vytáhl

Pokud si někdo myslí, že Hubbleův dalekohled patří do starého železa, ať se chytí za nos. Již 34 let nás zásobuje svými fenomenálními záběry vesmíru, z nichž mnohé nemají vůbec žádnou konkurenci. Tentokrát vědcům na Zemi poslal fantastický snímek galaxie MCG-01-24-014.

Tato galaxie se nachází 275 milionů světelných let od Země, má dvě výrazná, dobře ohraničená spirální ramena a energeticky zářící střed známý jako aktivní galaktické jádro (AGN). Viditelná je čelně, přičemž její ramena tvoří téměř dokonalý kruhový tvar, říkají vědci.

MCG-01-24-014 je klasifikována jako takzvaná Seyfertova galaxie. Ty lze podle prohlášení Evropské kosmické agentury (ESA) kategorizovat na základě intenzity světla vyzařovaného z jejich aktivních jader. V závislosti na vlnových délkách se klasifikují jako galaxie typu 1 nebo typu 2. Ty druhé vyzařují spektrální čáry spojené s takzvanými „zakázanými“ emisemi, které by podle určitých pravidel kvantové fyziky neměly existovat.

„Abychom pochopili, proč by vyzařované světlo ze vzdálené galaxie mohlo být považováno za zakázané, musíme nejdříve pochopit, proč spektra vůbec existují,“ uvedli představitelé ESA v prohlášení. „Spektra vypadají tak, jak vypadají, protože určité atomy a molekuly velmi spolehlivě pohlcují a vyzařují světlo při velmi specifických vlnových délkách.“

Galaxie, Hubble
Zdroj: ESA

Galaxie vědce NASA fascinuje

Elektrony – malé částice, které obíhají kolem jader atomů – ztrácejí nebo získávají určité množství energie, které odpovídá pohlcování nebo vyzařování určitých vlnových délek světla. Některé spektrální emisní čáry jsou však považovány za „zakázané““ protože jsou pozorovatelné ve vesmíru, ale na Zemi se běžně nevyskytují.

„Kvantová fyzika je složitý obor a některá pravidla používají předpoklady, které vyhovují laboratorním podmínkám zde na Zemi. Podle těchto pravidel je tato emise ‚zakázaná‘ – tak nepravděpodobná, že se s ní nepočítá. Ale ve vesmíru, uprostřed neuvěřitelně energetického galaktického jádra, tyto předpoklady již neplatí a ‚zakázané‘ světlo dostává šanci zazářit směrem k nám,“ vysvětlují vědci.

Novou fotografii MCG-01-24-014 pořídil aparát ACS (Advanced Camera for Surveys), který je součástí výbavy Hubbleova teleskopu. Spirální galaxie se objevuje uprostřed snímku a v popředí můžeme vidět dvě velké jasné hvězdy, umístěné přímo nad samotnou galaxií. Na jinak černém pozadí vesmíru je roztroušeno i několik vzdálenějších galaxií.

Zdroj náhledové fotografie: Andrew-Art / Pixabay, zdroj: ESA, Live Science 

Total
0
Shares