Titan, NASA

Ve vesmíru našli toulavé planety, pro které nemají vysvětlení. Možná vytváří miniaturní sluneční soustavu

  • Vesmír je plný záhad a tajemství.
  • A nyní se to znovu potvrdilo.

Poté, co teleskop Jamese Webba objevil šest nových mimozemských světů, astronomové přehodnocují své představy o tom, jak ve vesmíru vznikají hvězdy a planety.


Nepřehlédněte: Přivedl do rozpaků i špičkové vědce. Sedmnáctiletý génius sestrojil funkční fúzní reaktor


Planety se vymykají všemu, co jsme dosud viděli

Ray Jayawardhana z Univerzity Johnse Hopkinse v Marylandu objevil pomocí nejpokročilejšího teleskopu v historii – JWST – podivné objekty v hvězdokupě NGC 1333, která se nachází asi 1000 světelných let od Země.

Vědec naznačuje, že pravděpodobně vznikly zhroucením oblaků prachu a plynu, tedy stejným způsobem, jakým se rodí hvězdy, jako je naše Slunce. „Nejvíce zarážející je to, co jsme nenašli,“ říká Jayawardhana. „Nenašli jsme nic, co by mělo hmotnost nižší než pět Jupiterů, přestože jsme měli k dispozici dostatečně citlivé přístroje. To znamená, že se jedná o ty nejmenší planety, které vznikly jako hvězdy.“

„Zkoumáme samotné hranice procesu vzniku hvězd,“ doplňuje astrofyzik Adam Langeveld, který se na studii přímo podílel. „Pokud máme objekt, který vypadá jako mladý Jupiter, je možné, že by se za správných podmínek mohl nakonec stát hvězdou? To je důležitý kontext pro pochopení vzniku hvězd i planet.“

Nejzáhadnější z šesti nově objevených mimozemských světů je objekt, jehož hmotnost odpovídá zhruba 1 600 Zemím a je obklopen diskem prachu. Prachový disk, známý také jako cirkumstelární disk, je kruhový oblak plynu a prachu, který obvykle rotuje kolem rodících se hvězd. Jeho přítomnost naznačuje, že se tato planeta zrodila stejně jako hvězda.

Magnetar, hvězda
Zdroj: NASA (Goddard Space Flight Center/S. Wiessinger)

Tak málo toho o vesmíru víme…

„To nás vede k otázce, která zpochybňuje současné teorie vzniku hvězd: Jak by mohl objekt s hmotností jen několikrát větší než Jupiter vzniknout přímo ze smršťujícího se oblaku plynu a prachu?“ říká Langeveld a připouští, že by se v disku tohoto neznámého světa mohly dále formovat „mini“ planety a planetární systémy, protože je známo, že planety se formují uvnitř cirkumstelárních disků.

„Pokud tomu tak je, bude se pravděpodobně podobat Jupiteru nebo Saturnu (vzhledem k hmotnosti objektu), například s měsíci a nebo prstenci, spíše než systému, který by byl analogický naší sluneční soustavě s většími planetami.“

Jisté je, že nová zjištění odborníků z Univerzity Johnse Hopkinse komplikují klasifikaci hvězd a planet, protože hmotnosti nově objevených toulavých světů se překrývají s plynnými obry, ale proces jejich vzniku je zásadně odlišuje.

Definitivní odpověď bude třeba ještě hledat, přiznávají vědci. Pozorování prostřednictvím Webbova teleskopu však již dnes potvrzují, jak málo toho o vesmíru stále víme.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: New Scientist, SciTechDaily

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..