Hnědý trpaslík

Nečekaný objev. NASA sleduje bizarní objekt, který se řítí vesmírem rychlostí přes 1 900 000 km/h

  • Těleso míří do středu Mléčné dráhy.
  • Letí rekordní rychlostí.

Vědci NASA našli objekt, který se pohybuje vesmírem rychlostí přes 1 900 000 km/h, tedy asi 1 500krát rychleji než zvuk! Záhadné těleso bylo spatřeno ve vzdálenosti více než 400 světelných let od Země.


Nepřehlédněte: Záhada tajemného signálu Wow! vyřešena. Jeho zdrojem nebyli mimozemšťané


Rychle letící těleso

Objekt CWISE J1249+3621 byl objeven vědci pracujícími v rámci projektu Backyard Worlds: Planet 9, který využívá data ze sondy NASA Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE) k detekci pohybujících se objektů relativně blízko Slunce.

Zatímco identita tělesa ještě nebyla potvrzena, odborníci spekulují, že se jedná o hnědého trpaslíka, který je obvykle větší než planeta, ale nemá takovou hmotnost, aby mohl dlouhodobě udržovat jadernou fúzi ve svém jádře jako pozemské Slunce.

„Nedokážu popsat, jaké je to vzrušení,“ uvedl v svém prohlášení Martin Kabatnick, občanský vědec a dlouholetý člen projektu Backyard Worlds: Planet 9. „Když jsem poprvé uviděl, jak rychle se pohybuje, byl jsem přesvědčen, že už to muselo být nahlášeno,“ dodal.

Magnetar, hvězda
Zdroj: NASA (Goddard Space Flight Center/S. Wiessinger)

Vesmír je plný překvapení

Podle astronoma Kylea Kremera je ve hře několik teorií, které by mohly vysvětlit, proč se hnědý trpaslík CWISE J1249 pohybuje vesmírem extrémní rychlostí.

Jednou z nich je, že byl katapultován z dvojhvězdného systému poté, co se jeho sesterská hvězda, bílý trpaslík, zhroutila v reakci jaderné fúze známé jako supernova. Další možností je, že objekt byl vystřelen z kulové hvězdokupy prostřednictvím dynamické interakce s černými dírami v jejím centru.

„Když se hvězda setká s dvojhvězdou s černou dírou, složitá dynamika této interakce tří těles může tuto hvězdu vymrštit přímo z kulové hvězdokupy,“ vysvětlil Kremer. Astrofyzik však zauvažoval i o tom, že hnědý trpaslík mohl být „nakopnut“ supermasivní černou dírou Sagittarius A*, která se nachází v centru naší galaxie.

Experti již oznámili, že hodlají pokračovat v podrobnějším zkoumání atmosféry CWISE J1249+3621, aby zjistili další podrobnosti o jeho původu.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Unilad, NASA, Live Science

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. Tady něco nehraje!
    O šíření zvuku ve vesmíru (ve vakuu) asi nemůže být řeč.
    Zajímavější je, že světlo letí už jen 568x rychleji!
    Termín “pozemské slunce” je taky pitomost.

  2. 1 079 252 848,8 km/h je rychlost světla ve vakuu, takže napsat že objekt letí tísíckrat pomaleji než je světlo by asi nikdo nečetl a ryhlost zvuku je více představitelna pro pruměrného konzumenta. Já čekám až oběvíme objekt co poletí rychleji než světlo, to bude pak mazec, Mám víru že se dá pohybovat rychleji, musí.

  3. Více než 1 900 000? Mně vyšlo 1 600 000 (456±27km/s) srovnání se zvukem v atmosféře u povrchu Země je totální troubovina. Nejužitečnější srovnání je že je to skoro úniková rychlost z naší galaxie, Mléčné dráhy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..