FRB, signál

Záhada tajemného signálu Wow! vyřešena. Jeho zdrojem nebyli mimozemšťané

  • Více než 72 sekund trval záhadný signál, který v roce 1977 zaznamenal projekt SETI v americkém Ohiu. 
  • Byl třicetkrát intenzivnější, než je běžné. Vědci se domnívali, že pochází od mimozemšťanů.

V srpnu 1977 v rámci programu SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) přijímače dalekohledu Big Ear v Ohiu zachytily neuvěřitelně silný, více než minutu dlouhý, elektromagnetický záblesk, který se odehrával na frekvenci, o níž se vědci domnívali, že by ji mohly používat mimozemské civilizace.


Nepřehlédněte: Vědci už tuší, kde se nachází bájná planeta Devět. Lidstvo je blízko k rozluštění jedné z největších záhad


Wow! signál

Když si vědec Jerry Ehman, který té noci dalekohled obsluhoval, všiml signálu na datovém výtisku, rychle na něj načmáral červeným perem slovo „Wow!“, což signálu dalo jeho slavné jméno. Následné průzkumy ve stejné oblasti vesmíru ale nepřinesly vůbec žádné výsledky a pozdější výzkum naznačil, že signál mohl pocházet z hvězdy podobné Slunci nacházející se v souhvězdí Střelce. Kromě roku 1977 se ho však už nikdy zachytit nepodařilo.

Jednou z věcí, která činí signál Wow! tak zajímavým, je to, že navzdory obrovskému nárůstu počtu a výkonu radioteleskopů jsme nikdy nic podobného neviděli. Astronomové v posledních letech hlásili jen několik málo pozorování, která se signálu Wow! podobaly, ale trvaly mnohem kratší dobu a byly stokrát slabší.

Profesor Abel Méndez z Portorické univerzity nedávno prohledal archivní data z observatoře Arecibo shromážděná v letech 2017 až 2020. Obří teleskop tehdy pozoroval blízké červené trpaslíky s cílem identifikovat potenciálně obyvatelné planety v jejich okolí. V informacích, které se týkaly pozorování Teegardenovy hvězdy, expert narazil na čtyři neobvyklé signály, které se podobaly dvěma jiným signálům, o nichž vědci hovořili v jiných studiích.

Méndez zjistil, že se jedná o emise z mezihvězdných chladných vodíkových mračen nacházejících se v naší galaxii. Výjimečné na těchto signálech bylo to, že se objevovaly ve frekvenčním pásmu 1420 MHz. Pro vysvětlení: Jedná se o relativně tiché frekvenční pásmo, které mnozí považují za logické místo pro hledání potenciální mimozemské komunikace.

Signál WOW!
Zdroj: Big Ear Radio Observatory; North American AstroPhysical Observatory (NAAPO)

Co to vlastně teleskop zachytil?

„Pozorování, uskutečněná mezi únorem a květnem 2020, odhalila signály na frekvenci 1420 MHz, i když byly méně intenzivní než slavný signál Wow!,“ vysvětlil Méndez. Signál Wow! se vyznačoval tím, že byl relativně dlouhý a zachycen v pásmu 1420 MHz. Zejména to druhé je u přírodních astronomických jevů vzácné, ale u mimozemské komunikace očekávané. Vědci se desítky let domnívají, že vyspělé civilizace by mohly frekvenci 1420 MHz využívat k vzájemné komunikaci.

Méndez se přesto domnívá, že signál Wow! nebyl vzkazem od cizí vyspělé civilizace, ale výsledkem stimulace vodíkového mraku silným zářením z blízkého magnetaru. Pokud je jeho závěr správný, signál Wow! je první detekcí astrofyzikálního maseru na frekvenci 1420 MHz. Astrofyzikální masery jsou vzácné emise vznikající v molekulárních mračnech, kometách, planetárních a hvězdných atmosférách, nebo za různých jiných podmínek v mezihvězdném prostoru.

Dosud však byly pozorovány na vyšších frekvencích, jako je 1665 MHz. Signál Wow! však dokázal, že za vzácných podmínek se mohou vyskytovat i na mnohem nižších frekvencích. Ostatně masery na frekvenci 1420 MHz již byly simulovány v laboratořích.

Zdroj náhledové fotografie: Chalmers University of Technology, zdroj: IFLScience

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..