LFBOT, exploze

Ve vesmíru dochází k podivným explozím. Na místech, kde nemají co dělat, říkají vědci

  • Vědci pozorovali intenzivní explozi 
  • Došlo k ní na nečekaném místě

Hubble zaznamenal ve vesmíru záhadnou explozi. Ve studii zveřejněné v časopisu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society se tým vědců domnívá, že se mohlo jednat o událost typu LFBOT.


Nepřehlédněte: Konec falešných Disney+ rodin. Internetová televize zahajuje boj proti sdílení hesel


Ve vesmíru dochází k masivním explozím

Nevysvětlitelným výbuchům se v odborných kruzích říká LFBOT (Luminous Fast Blue Optical Transients) a jeden z nich, pojmenovaný Finch (AT2023fhn), byl nedávno pozorován v mezigalaktickém prostoru ve značné vzdálenosti od nejbližší galaxie. To představuje zásadní problém, protože astronomové se až dosud domnívali, že LFBOT mohou být typem masivní supernovy – tedy něco, o čem se předpokládalo, že se vyskytuje pouze v hranicích galaxií.

„Čím více se o jevu LFBOT dozvídáme, tím více jsme zmatení,“ říká astronom ESA Ashley Chrimes. „Nyní jsme zjistili, že LFBOT se mohou vyskytovat daleko od nejbližších galaxií a poloha exploze Finch není taková, jakou bychom od supernovy očekávali.“

Zatím poslední LFBOT byl pozorován několika dalekohledy poté, co jej v dubnu poprvé spatřila Zwicky Transient Facility, širokoúhlá pozemní kamera, která každé dva dny skenuje celou severní oblohu. Následně Hubbleův vesmírný dalekohled přesně určil jeho polohu: Z dat vědci zjistili, že se nachází 50 000 světelných let od blízké spirální galaxie a zhruba 15 000 světelných let od druhé menší galaxie.

První LFBOT byl pozorován teprve před pěti lety a od té doby jich výzkumníci zaznamenali jen několik. S každým dalším objevem však nepřestávají udivovat. Tyto záhadné vesmírné exploze jsou totiž nesmírně jasné. Podle vědců jsou nejméně 10krát jasnější než běžné supernovy a trvají jen okamžik.

Normální supernovy mají tendenci vzplanout do maxima a pak během týdnů nebo měsíců pohasínat; LFBOT jsou jako blesk fotoaparátu ve vesmíru. A jsou nesmírně žhavé, proto v zaznamenaných datech mají namodralý odstín.

LFBOT, exploze
Zdroj: NASA

Extrémně žhavý LFBOT Finch

Podle měření provedených teleskopem Gemini South v Chile dosáhl LFBOT AT2023fh teploty 20 000 stupňů Celsia, což vede vědce k myšlence, že mohl vzniknout v důsledku srážky dvou neutronových hvězd, které se pohybovaly daleko mimo svou hostitelskou galaxii.

Neutronové hvězdy jsou extrémně husté pozůstatky supermasivních hvězd, které explodovaly jako supernovy. Srážka dvou neutronových hvězd může způsobit obrovské exploze známé jako kilonova. Je také možné, že jedna z neutronových hvězd byla silně zmagnetizovaná – objekt známý jako magnetar – a to mohlo značně zesílit sílu exploze.

Dalším možným vysvětlením je, že LFBOT mohou být výsledkem roztrhání hvězd černou dírou střední hmotnosti, která se pohybuje v rozmezí 100 až 1 000 hmotností Slunce.

„Tento objev přináší mnohem více otázek, než odpovědí,“ dodává Chrimes. „Je zapotřebí dalšího výzkumu, abychom zjistili, které z možných vysvětlení je to správné.“

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: Science Alert, Newsweek

Total
0
Shares
3 komentářů
  1. Kdysi dávno jsem četl sci-fi, kde bylo něco podobného. Mimozemská výprava dávala signály, že se vrací domů…:-)

  2. Nesmírně žhavé a teplota jen 20 000 stupňů Celsia?
    Hádám, že v tom čísle budou ještě nějaké nuly chybět.

Comments are closed.