Apple iPhone 15

„Váš iPhone byl napaden.“ Apple varuje před útokem nebezpečného viru, který se v mobilu chová jako špion

  • Apple varoval uživatele v 92 zemích světa ohledně útoku na jejich telefon
  • Mějte na pozoru, zkontrolujte svá data a změňte hesla, doporučuje

Společnost Apple varovala své uživatele, že se jejich iPhone mohl stát terčem sofistikovaného spywarového útoku. Situace je mimořádně závažná, což dokládá skutečnost, že varovné e-maily byly rozeslány uživatelům v 92 zemích. Zda se útoky dotkly také uživatelů v České republice, není zatím známo.


Nepřehlédněte: mBank varuje před novým trikem podvodníků. Jdou po platebních kartách


Útok na iPhony

„Apple zjistil, že jste terčem spywarového útoku, který se snaží vzdáleně kompromitovat iPhone spojený s vaším Apple ID,“ varoval americký technologický gigant dotčené zákazníky prostřednictvím e-mailu.

„Tento útok se pravděpodobně zaměřuje konkrétně na vás kvůli tomu, kdo jste nebo co děláte. Ačkoli není nikdy možné dosáhnout absolutní jistoty při detekci takových útoků, Apple tomuto varování velmi důvěřuje – berte ho prosím vážně,“ dodali zástupci technologické firmy.

iPhone 12
Zdroj: Daniel Romero / Unsplash

Týká se lidí v 92 zemích

Podle všeho se jedná o státem placené hackerské útoky, nejčastěji ze zemí jako je Čína, Rusko, Ukrajina, Írán nebo Indie. Bizarní však je, že od formulace „státem sponzorovaný útok/útočník“ výrobce iPhonů tentokrát ustoupil a namísto toho používá vágní formulaci „nájemný spyware útok“.

Podobné útoky byly v minulosti spojovány se státními subjekty, včetně soukromých společností vyvíjejících žoldácký spyware jejich jménem, jako je například spyware Pegasus od izraelské firmy NSO Group.

Pokud přišel e-mail ohledně potenciálního útoku i vám, mějte se na pozoru, zkontrolujte si svá data a ideálně i změňte některá přístupová hesla. Jinak platí klasicky zvýšená obezřetnost před všemožnými útoky napříč internetem, před kterými často informujeme.

Co je spyware

Spyware je škodlivý výzvědný software. Do telefonu se instaluje neoprávněně bez vědomí uživatele a chová se zde jako „špión“. Tajně sbírá informace a následně je odesílá kyberzločinci, který informace dále prodává (např. k reklamním účelům).

Zdroj náhledové fotografie: Thai Nguyen / Unsplash, zdroj: Reuters, Apple

Total
0
Shares