Nový virus odcizí citlivé údaje přímo z bankovní aplikace

Ukrajina chtěla proti Rusku nasadit mocný špionážní software Pegasus. Byla odmítnuta

  • Pegasus umí infikovat telefony bez zanechání stop
  • Ukrajina chtěla software nasadit proti Rusku
  • Izraelská vládá se ale bojí ruské reakce

Izrael zabránil tomu, aby si Ukrajina zakoupila sofistikovaný špionážní software Pegasus, který vyvinula izraelská firma NSO Group. Úřady se totiž obávaly reakce Ruska, pokud by došlo k jeho použití. Upozornil na to deník The Guardian.


Nepřehlédněte: Parádní Xiaomi jde do prodeje. Notebook má rychlý displej i grafiku Nvidia RTX


Ukrajina má zatím smůlu

Ukrajina se podle zpráv snažila pořídit si software Pegasus již minimálně od roku 2019, izraelské úřady jí to však nikdy neumožnily. Licence k prodeji programu do zahraničí musí totiž schválit izraelské ministerstvo obrany, a ty každou žádost, navzdory silnému lobbingu Spojených států amerických, vždy zamítly.

Důvod je nabíledni: Izraelci se snaží zachovat si dobré vztahy a spolupráci s Moskvou, aby mohli uskutečňovat útoky na proiránské cíle v Sýrii. Pokud by se Pegasus dostal do telefonů v Rusku, vztahy obou zemí by značně utrpěly.

Nezjistitelný špionážní software

Pegasus je navržen tak, aby umožnil vzdálený přístup k mikrofonům, fotoaparátům a dalším údajům v telefonech iPhone a mobilech s operačním systémem Android. Může infikovat telefony bez jakékoli akce uživatele a bez zanechání stop a extrahovat data z chatovacích aplikací jako WhatsApp, Facebook a Viber či z e-mailů a prohlížečů. Program byl vytvořen ke sledování teroristů a zločinců, ale následně ho zneužilo několik vlád po celém světě k dohledu nad opozicí. Ukrajina o něj zatím žádá marně.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem společnosti ESET

Total
0
Shares