Muž, telefon

mBank varuje před novým trikem podvodníků. Jdou po platebních kartách

  • Pozor na falešné SMS zprávy
  • Můžete kvůli nim přijít o kartu!

mBank varuje své klienty, že se množí počet útoků přes telefon. Podvodníci, kteří se vydávají za pracovníky banky, se snaží z důvěřivců získat informace k platebním kartám. Nachytat se mohou i lidé, kteří jsou jinak velmi ostražití.


Nepřehlédněte: Sky Cruise je obří létající hotel na jaderný pohon s posilovnou a bazénem. Ubytuje až 5 000 cestujících


mBank varuje před podvody

Tuzemská mBank upozorňuje na novou bezpečnostní hrozbu. Některým klientům chodí podvodné SMS, které se tváří jako oficiální zpráva od kurýra nebo finančního úřadu, který jim chce vrátit přeplatek na daních.

Je to samozřejmě past! Na odkazy v SMS nikdy neklikejte. Přesměrují vás na podvodné stránky, kde vás pod různými záminkami přesvědčí, abyste do nich zadali osobní informace. Asi není třeba zdůrazňovat, že kdo naletí, dostane se do pěkné šlamastiky.

Poté, co své osobní údaje na falešné stránce zadáte, vám zavolá údajný pracovník mBank s upozorněním, že jste klikli na falešný odkaz a vaše bankovnictví bylo kompromitováno. Poradí vám, abyste si nainstalovali „novou a bezpečnou“ aplikaci mBank přes odkaz, který vám pošle v další SMS. A navíc na vás začne naléhat, abyste si změnili PIN. 

Kyberšmejd samozřejmě vše vidí ve falešné aplikaci, kterou jste si nainstalovali, tudíž jste mu předali svůj PIN k platební kartě. A nakonec vás vyzve, abyste si svůj účet zabezpečili tím, že svou fyzickou kartu přiložíte k vašemu mobilnímu telefonu (NFC čipu), čímž mu předáte další klíčové informace (především CVC kód). Nyní je podvod dokonán a vy jste právě přišli o peníze.

Nová aplikace mBank
Aplikace mBank | zdroj: FONETECH.CZ

Nenaleťte, používejte mozek

V žádném případě nikdy nikomu nesdělujte své přístupové údaje, neklikejte na odkazy v SMS ani si do počítače neinstalujte nějaký program pro vzdálenou správu počítače. Zaměstnanci mBank nic takového nepotřebují.

Kyberšmejdi samozřejmě mohou úplně stejné triky zkoušet i pod hlavičkou jiné finanční instituce, na pozoru by se tedy měli mít také klienti dalších tuzemských bank. Není totiž vyloučené, že podobný trik vyzkouší i jinde.

Zdroj náhledové fotografie: katemangostar / Freepik, zdroj: mBank., vlastní

Total
0
Shares