Elektromobil

V Norsku nabijete elektromobil za pouhých 15 minut. Za 3 minuty získáte dojezd 100 kilometrů. V čem je háček?

  • Podíl elektromobilů a dobíjecích hybridů v EU prudce roste
  • Na špici je Norsko, kde nově funguje nejrychlejší nabíjecí stanice na světě

Norsko se před dvěma lety stalo první zemí na světě, kde se prodalo více elektromobilů než aut na benzínový, naftový či hybridní pohon. Popularita elektroaut je v zemi stále na vzestupu a stát tak řeší vzrůstající poptávku po nabíjení. Na budování infrastruktury nabíjecích stanic se v Norsku podílí i společnost ABB. A právě ta před několika dny oznámila instalaci své nové nabíječky Terra 360 v Bergenu a lyžařském středisku Geilo.


Nepřehlédněte: Obluda na nebi: největší letadlo na světě úspěšně otestovalo nosič pro hypersonický dron Talon


Nejrychlejší nabíječka pro elektromobil

Terra 360 je speciální tím, že dokáže dodávat energii výkonem až 360 kW. Je to tedy nabíječka, pomocí které je elektromobil možné dobít za pouhých patnáct minut. Pouhé tři minuty v síti pak stačí na stokilometrový dojezd. To je docela působivé, vezmeme-li v úvahu, že běžná rychlonabíječka s výkonem 50 kW umožňuje plné nabití auta přibližně za hodinu, nebo že současné nabíječky od Tesly dodávají maximální výkon 250 kW (přibližně 321 kilometrů dojezdu za 15 minut).

Norové jsou na budoucnost připraveni

Terra 360 dokáže současně také nabíjet dvě vozidla s dynamickou distribucí energie — například jedno na 250 kW a druhé na 110 kW. K dispozici je také možnost použít nabíječku se dvěma přídavnými nabíjecími výstupy (jeden DC a jeden AC), což umožňuje dobíjet čtyři elektrovozidla současně.

Dobíjecí stanice slouží v současné době hlavně jako demonstrace možností a ukázka toho, co bude v budoucnu možné. Žádný elektrický automobil totiž 360kW nabíjení nepodporuje a nabíjí se pouze tou nejrychlejší rychlostí, kterou jeho baterie bezpečně zvládnou.

Zdroj náhledové fotografie: CHUTTERSNAP / Unsplash

Total
0
Shares
4 komentářů
    1. No ta pak udělá pápá, dřív než stihneš říct dotace.

  1. Nebylo by vhodné upozornit že takovým výkonem lze nabíjet pouze některá vozidla, obecně se jedná o vozidla z 800V architekturou

Comments are closed.