Hermeus

Obluda na nebi: největší letadlo na světě úspěšně otestovalo nosič pro hypersonický dron Talon

  • Největší letadlo světa znovu úspěšně vzlétlo
  • Firma Stratolaunch tentokrát testovala nový pylon
  • Startovat z něj bude vojenský hypersonický dron

Před několika dny se uskutečnil pátý test největšího letadla na světě. Úspěšný zkušební let v Mohavské poušti trval čtyři hodiny a padesát osm minut. Kolos s rozpětím křídel 117 metrů a dvěma trupy otestoval nový pylon, který bude sloužit pro start hypersonických letounů Talon.


Nepřehlédněte: NASA otestovala vesmírný prak. Podívejte se, jak to vypadá, když vystřelí satelit


Největší letadlo světa

Americká armáda vkládá naděje do hypersonických střel, které létají pětkrát rychleji než zvuk. Současně však pracuje i na hypersonických letounech, které poslouží pro výzkum a bleskurychlou přepravu na velkou vzdálenost v krátkém čase.

Malý stroj Talon-A zvládne létat rychlostí až mach 6 a v americké armádě bude působit jako extra rychlý průzkumný letoun. Chcete technické specifikace? Má délku 8,5 metru, rozpětí křídel 22,5 metru a váží 2 722 kilogramů. Startovat může z ranveje, nebo oddělením od mateřského letadla. A právě to ho spojuje s největším letadlem na světě, který má název Roc.

Náklaďák pro rakety a drony

Američané počítají s tím, že Talon-A bude startovat hlavně ze vzduchu, kam ho vynese letadlo. Pátý letový test Rocu, ke kterému došlo 4. května, přinesl očekávané výsledky.

„Nový pylon je klíčovou součástí našeho kombinovaného odpalovacího systému a jsem hrdý na včasnou a kvalitní práci týmu,“ uvedl v prohlášení Zachary Krevor, výkonný ředitel a prezident Stratolaunch. Firma doufá, že testování dronů Talon-A zahájí ještě do konce letošního roku, aby mohla zkoumat chování těchto letounů v hypersonických rychlostech. Zatím jde všechno podle plánu.

Roc se dvěma trupy ve stylu katamaránu s rozpětím křídel 117 metrů a šesti motory zvládne vynášet náklad o hmotnosti až 250 tun. Na délku měří 73 metrů a na výšku 15 metrů. Vybaven je podvozky s 28 koly a jeho maximální vzletová hmotnost je 590 tun.

Za projektem létajícího giganta stojí spoluzakladatel Microsoftu a miliardář Paul Allen. Po jeho úmrtí v roce 2018 se však firma Vulcan dostala do finančních problémů a projekt prodala společnosti Stratolaunch.

Zdroj náhledové fotografie: Hermeus / Unsplash

Total
0
Shares