reaktor

V Kanadě vzniká první mikromodulární jaderný reaktor na světě. Sestaví ho jako LEGO a bude napájet 5000 lidí po dobu 20 let

  • Elektrárna bude napájet tisíce domácností
  • Za 20 let vyprodukuje jen malé množství odpadu

První mikromodulární jaderný reaktor na světě vznikne ve výzkumném středisku Canadian Nuclear Laboratories v Ontariu. Očekává se, že spuštěn bude nejpozději v roce 2027.


Nepřehlédněte: Desítky let jsme se možná mýlili. Galaxie Mléčná dráha má zřejmě úplně jiný tvar, zjistili vědci


První mikromodulární jaderný reaktor na světě

Jaderný reaktor postaví kanadská společnost Global First Power. Šéf firmy Jos Diening uvedl, že by mohl po dvě desetiletí zajišťovat energii až pro 5 000 lidí. Objem radioaktivního odpadu za tu dobu přitom podle něj zabere maximálně metr krychlový. Připomeňme, že jeden metr krychlový je objem krychle s délkou hrany 1 metr a rovná se objemu 1000 litrů.

V severní části Kanady žije mnoho lidí, kteří nejsou napojeni na kanadský energetický systém. Společnost Global First Power chce problém zásobování odlehlých oblastí elektřinou do budoucna řešit právě pomocí těchto jaderných reaktorů.

„Odlehlé komunity na severu jsou pro nás opravdu velkou příležitostí,“ řekl pro CTV Diening. „Nahradili bychom tak dieselové generátory. Jedna naše elektrárna ušetří asi 200 milionů litrů nafty, která by se jinak spálila během výroby stejného množství elektřiny.“

Sestaví ho jako LEGO

Samotný reaktor se bude skládat z 90 částí, přičemž velikost každé z nich bude srovnatelná s velikostí nákladního automobilu. Všechny moduly vzniknou v kanadských jaderných laboratořích, poté je převezou do odlehlých oblastí, kde je sestaví podobně jako LEGO, až nakonec vznikne komplex o velikosti fotbalového hřiště.

První mikromodulární reaktor bude sloužit k demonstračním účelům a energii dodávat výhradně kanadským jaderným laboratořím. V dalších letech však společnost Global First Power plánuje postavit další reaktory, které již budou zásobovat elektřinou i běžné domácnosti.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: otawwa.news

Total
0
Shares