Větrná turbína

V Dánsku vyrostla nejvýkonnější větrná turbína na světě. Je třikrát vyšší než Socha Svobody

  • Největší větrná turbína světa je skutečný kolos
  • Může zásobovat energií dvacet tisíc domácností

Zvyšování výkonu větrných turbín je jednou z cest, jak snížit náklady na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Proto v posledních letech několik předních výrobců představilo své nové modely, které svou výškou hravě předčí stavby jako Big Ben nebo Socha Svobody.


Nepřehlédněte: Mořská větrná turbína vyrobila za den rekordních 359 MWh elektřiny. Elektromobil by na to ujel 1,8 milionu kilometru


Vestas: Nový rekordman

Příkladem může být dánská společnost Vestas, který nyní trhla nový rekord – výkon 15 MW – u své turbíny V236-15.0 MW, která je schopna vyrobit 80 GWh a energií napájet současně 20 tisíc domácností po dobu 25 let, což je odhadovaná životnost turbíny.

K instalaci a spuštění 15MW prototypu došlo v Dánském národním centru pro větrné turbíny v Oesterildu. Doposud nejvýkonnější nabízená větrná turbína na trhu pocházela z dílny německé firmy Siemens a měla výkon 14 MW; model SG 14-222 DD.

Nejvýkonnější turbína světa

Technické detaily Vestas V236-15,0 MW jsou vskutku impozantní. Turbína má průměr rotoru 236 metrů a větrnou plochu 43 743 metrů čtverečních (tedy plochu, z níž je sbírána energie) – to je naprostý rekord. S výškou 280 metrů je to také nejvyšší větrná turbína na světě (je třikrát vyšší než ikonický památník sochy Svobody). Lopatky, vyráběné v továrnách Vestas, jsou superdlouhé – mají 115,5 metru, dodává Electrec.

Nová turbína by se měla komerčně roztočit už příští rok, kdy se stane součástí větrné farmy nedaleko Frederikshavnu. Později bude energii generovat také v rámci projektů Atlantic Shores v New Jersey a Empire Wind 1 a Empire Wind 2 u pobřeží New Yorku.

Zdroj náhledové fotografie: Sander Weeteling / Unsplash, zdroj: Electrec

Total
0
Shares
4 komentářů
  1. Měli by jste se zamyslet. Odebráním energie z proudění větru měníte klíma na celé zemi ! Již nyní to pozorujeme na celém světě! Samozřejmě že jedna elektrárna nic moc nezmění ! Ale stále větší počet ano ! Podívejte se jak se mění proudění větrů ! Sami zvažte jak dál . J.M.

    1. Nevím zdali vetrnik mění klima, ale vím bezpečné, že zeleni fanatici zcela jistě nechtějí zachránit planetu. Už když jsem byl v 5 třídě ZŠ tak nám paní učitelka říkala. Příroda má vlastní zákony. Tak jako se v roce mění počasí (jaro, léto, podzim a zima), tak stejně jednou za přibližně 12 000 let přichází doba ledová. Tu způsobuje ozon, který zmenšuje ochrany atmosférický štít. 82% ozonu vzniká v oceanech a to už od vzniku země,(bezvýznamný tvor zvaný člověk tehdy ještě neexistoval) Člověk to nemůže ovlivnit!!!!! Zastánci Grin Dealu by měli pochopit, že úplně stačí, aby na zeměkouli vybuchla jedna sopka a v atmosféře je tolik škodlivých částic kolik vyprodukuje člověk za 1000 let.

  2. Pokud provozovatel bude platit za zálohu, tak proč ne. Takto jako občasný zdroj energie to bude přinášet spoustu problémů.
    Jinak danové mají spolu s Němci nejvyšší ceny EE. Proč asi?

Comments are closed.