Turbína SG 14-222 DD

Mořská větrná turbína vyrobila za den rekordních 359 MWh elektřiny. Elektromobil by na to ujel 1,8 milionu kilometru

 • Turbína Siemensu stanovila světový rekord 
 • Za pouhých 24 hodin vygenerovala 359 MWh elektřiny

Před několika dny došlo ke stanovení významného rekordu v dějinách obnovitelných zdrojů energie: prototyp větrné turbíny SG 14-222 DD vyrobil v průběhu pouhých 24 hodin neuvěřitelných 359 MWh elektrické energie. To je dost na zásobování 18 tisíc domácností, upozornil server CleanTechnica. Držitelem dosavadního rekordu byla turbína Haliade-X od GE Renewable Energy, která je testována na umělém poloostrově Maasvlakte v nizozemském Rotterdamu, kde v listopadu roku 2020 vyrobila 321 MWh.


Nepřehlédněte: Jak zvládnout energetickou krizi? Zrušme leteckou dopravu a ekonomické školy, používejme selský rozum, radí expert


Výrobci se v posledních letech předhání v tom, kdo uvede na trh větší a výkonnější turbínu. Společnost Siemens Gamesa před několika dny hrdě oznámila, že její prototyp SG 14-222 DD stanovil nový světový rekord, když za 24 hodin vyrobil neskutečných 359 MWh elektřiny. A přidala také jedno zajímavé přirovnání: středně velkému elektromobilu by vyprodukovaná energie stačila na ujetí 1,8 milionu kilometrů.

Rekordní turbína SG 14-222 DD

Rekordní výsledek se dostavil necelý rok poté, co byla turbína instalována do testovacího centra v dánském Østerildu. Experti Siemensu spočítali, že oproti předchozímu typu SG 14-222 DD dokáže vyrobit při srovnatelných podmínkách ročně o 25 % více elektrické energie.

Recyklovatelné lopatky RecyclableBlade

Jedním z klíčů k úspěchu SG 14-222 DD bylo zvětšení průměru rotoru a především pak revoluční 108 metru dlouhé lopatky odlité z jediného kusu recyklovatelné pryskyřice. Přestože se technologie RecyclableBlade objevila již v dřívější generaci turbín, konstrukční úpravy efektivitu lopatek posunuly na vyšší úroveň.

Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Siemens Gamesa, zdroj: cleantechnica

Total
0
Shares
4 komentářů
 1. Takže kdyby s průměrným denním nájezdem 100km jezdilo 3mld aut, bude potřeba cca 150 000 takových turbín….každopádně přepočet na domácnosti je hezčí

  1. kdyby tomu tak bylo, tak by to asi tak zhruba vycházelo. 🙂

  2. Jenže průměrný nájezd osobních automobilů je méně než poloviční. Při délce pobřeží Evropy 37 000 km. By to znamenalo každých 500m v v jedné řadě. Pokud se udělá 10 řad do 500m od pobřeží, tak stačí každých 5 km.
   Nechci říkat, že je to super, ale zas tak hrozné to také není.

 2. Ovšem když je jich více pohromadě tak je šance 50/50 že nějaká uplave nebo se srazí, ( obojí se několikrát stalo).

Comments are closed.