V Čínském městě běhá po ulici robotický pes s amplionem

V čínské Šanghaji běhá po ulici robotický pes s amplionem. Hlasitě na lidi huláká, aby zůstali doma

  • Mezi lidmi v čínském velkoměstě pochoduje mluvící robopes
  • S úředníky dohlíží na dodržování lockdownu (zákazu vycházení)

Připomíná to scénu jako z nějakého hollywoodského filmu, ale v čínské Šanghaji je to realita všedních dní. Po tamních ulicích běhá robotický pes s amplionem a obyvatele upozorňuje na probíhající lockdown.


Nepřehlédněte:  Ruský voják na Ukrajině používal místo neprůstřelné vesty notebook od Applu


Tohle na ulici jen tak neuvidíte

V čínské finanční metropoli Šanghaji začala několikadenní uzávěra, kterou město s 26 miliony obyvatel vyhlásilo kvůli šíření nemoci covid-19. Informování veřejnosti o přísných opatřeních úřady v čínském městě provádějí způsobem, který se často nevidí. Do svých služeb povolaly netradičně vypadajícího robotického psa. Upozornil na to server BussinesInsider.

Robot promlouvá k obyvatelům

Malý roztomilý pes běhá po ulici úplně stejně jako živá předloha. Jen s tím rozdílem, že má na zádech páskou přilepený amplion, skrze který promlouvají čínské úřady. Nesejde na tom, zda robot (nejspíš jedná se o model Xiaomi CyberDog) patří policii, hygienikům nebo jiné organizaci, vidět ho v akci je prostě boží a roztomilé.

Úřady mají přehled i ze vzduchu

Jedním z nástrojů užívaných ke kontrole dodržování karantény v Číně jsou i malé drony (bezpilotní letadla), které jsou vybaveny nejen fotoaparáty, ale také reproduktory, skrze něž zastupitelé vlády komunikují s lidmi přímo v ulicích a sledují, zda dodržují nařízená karanténní opatření. Ke sledování lidí, kteří by měli být v karanténě, úřady v Šanghaji rovněž používají kamery a technologii rozpoznávání obličeje a čtečky poznávacích značek.

Využití najdou v armádě

Vývoj robotických psů není žádnou převratnou novinkou. Například plechový mazlíček Spot společnosti Boston Dynamics oslovil nizozemskou policii natolik, že se jej rozhodla používat v praxi. Robotický pes pomáhá při zátazích v drogových laboratořích

Německá firma Rheinmetall zase představila robotická psa, který má za úkol pomáhat vojákům hlavně při misích, ale i při zemětřeseních nebo lavinách. Nejdále s vývojem je ale asi americká armáda, která testuje robotické psy s připevněnou automatickou puškou, kterou lze ovládat dálkově, a používá je k hlídání vojenských základen.

Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ

Total
0
Shares