Xiaomi CyberDog

Xiaomi CyberDog! Natočili jsme hi-tech robopsa v akci, podívejte se!

  • Xiaomi CyberDog je hi-tech robot, jak z hollywoodského filmu
  • Přináší naději pro nevidomé a seniory. Dovolit si ho bude moci každý

Na veletrhu Mobile World Congress jsme měli možnost zhlédnout sci-fi robotického psa od Xiaomi. Má čtyři nohy a stejně jako živý domácí mazlíček reaguje na svého majitele. Ten ho navíc může snadno ovládat i pomocí aplikace ve smartphonu.


Nepřehlédněte: Žhavte telefony! Xiaomi v Česku rozesílá MIUI 13 a Android 12


Xiaomi má vlastního robotického psa

Spot od společnosti Boston Dynamics není jediným robotickým psem na trhu. Do segmentu mechanických „domácích mazlíčků“ se vrhl také čínský výrobce. „Alberte, lehni“ řekl vysoce postavený zaměstnanec Xiaomi, který s námi na veletrhu Mobile World Congress hovořil, a přesně to se stalo. Tělo vyrobené z kovu a plastu s leskle šedými zády si v poklidu lehlo na podlahu, kde předtím stálo. A my jsme u stánku Xiaomi stáli v němém úžasu.

Na chvíli nám přišlo, že nohy Cyberdoga jsou možná až příliš slabé, než aby bez problémů unesly jeho váhu, dokud se ovšem robopes bez problémů znovu nezvedl a nezačal chodit po výstavišti, jako by se nechumelilo. V Xiaomi moc dobře vědí, na jakou strunu zabrnkat, aby se dostavil pověstný „WOW“ efekt. A povedlo se jim to i u nás. Cyberdog zkrátka vypadá jako ze sci-fi filmu, jako z budoucnosti.

CyberDog odnese nákup, v davu vás neztratí

Xiaomi uvádí, že robot je natolik sofistikovaný, že může bez problémů nahradit slepeckého vodícího psa a vhod přijde i seniorům. Zatím ho lze ovládat jednoduchými gesty nebo pomocí aplikace v telefonu.

Fabio Arena, marketingový ředitel španělské pobočky Xiaomi, který s námi na MWC hovořil, doufá, že v budoucnu bude Cyberdoga možné „povelovat“ i hlasovými příkazy podobně jako skutečného psa z masa a kostí, a to vše jen díky pokročilé umělé inteligenci. Díky AI se v budoucnu robot naučí identifikovat lidské obličeje či jen obličej svého pána, což usnadní jeho sledování ve skupině lidí, např. v průvodu.

Zástupce Xiaomi nám dále sdělil, že pes unese náklad o hmotnosti až tři kilogramy, což přijde vhod třeba během nakupování, kdy jeho „páníček“ nebude muset řešit, jak zakoupené potraviny dopravit k autu. Cyberdoga bude také možné použít pro bezpečnostní účely. Stejně jako živý pes pohlídá, co budete chtít a nehne se od toho ani na krok. Stane se z něj prostě parťák, který za vás položí život a na kterého bude spolehnutí.

Je ověšený senzory a speciálními kamerkami

Co se hardwaru týče, robot je vybaven jedenácti senzory, mezi které se řadí dotykové a ultrazvukové senzory, kamery nebo GPS a pro hlasovém povely je zde šest mikrofonů. Všechna data ze senzorů pak zpracovává počítač Jetson Xavier NX s 384 CUDA jádry, 48 Tensor jádry a 6 jádry ARM Carmel. Orientaci v prostoru významně usnadňuje kamerový systém Intel RealSense D450. Data se ukládají na 128 SSD (solid-state disk).

V budoucnu rozeznává pach

Xiaomi CyberDog se zatím prodává jen vývojářům v Číně, kteří pro něj vyvíjí software a snaží se přijít na to, jak jeho schopnosti nejlépe využít. Roborpes je přitom levnější, než byste možná čekali: po přepočtu vychází zhruba na 37 000 korun.

Pro Xiaomi je tohle všechno ale teprve začátek. Pro další generaci svých robotických psů už firma testuje čichové senzory. Vylepšený CyberDog díky nim bude umět detekovat například pach cibule nebo česneku. Vítejte v budoucnosti!

Total
0
Shares